10 DAKİKALIK TEKNİK DİREKTÖRLÜK

Futbol tarihinin en kısa süreli teknik direktörleri listesinde rekor, İngiliz teknik adam Leroy Rosenior tarafından yenilendi.

Futbol hayatında West Ham United, Queens Park Rangers ve Fulham gibi takımların formalarını terleten Rosenior, 2007 yılında teknik direktör olarak başlayacağı Torquay United’la anlaştıktan sadece 10 dakika sonra takımın teknik adamlığına veda etti.

Bu yüzden adı tarihin en kısa süreli teknik direktörü olarak akıllara kazındı.

Bu ilginç olayın hikayesi, 2006–2007 sezonunda İngiliz 2. ligini 24. sırada tamamlayan Torquay United’ın, takımın o zamanki teknik direktörü Keith Curle ile yollarını ayırmaya karar vermesiyle başladı. Kulüp yönetimi bu ayrılığın ardından kollarını sıvadı ve yeni bir teknik direktör arayışına girdi.

Kısa sürede istediği teknik adamı bulan Torquay United, Leroy Rosenior ile 17 Mayıs 2007’de imzaları attı. İngiliz teknik direktör daha önce de 4 yıl boyunca çalıştırdığı Torquay United’ın başına ikinci kez geliyordu.

Öte yandan, o zamanki kulüp başkanı Mike Bateson, aynı sene içerisinde kulübü satmaya karar vermişti.  Bateson bu kararı, takımın başarı çizgisinden çok uzak olmasına ve mali anlamda pek çok sıkıntının baş göstermesine dayanarak vermişti.

Öyle ki Torquay, İngiltere’nin 3. kademesi olan 1. Lig’den 4. kademeye yani 2. Lig’e düşmüştü. Mike Bateson’a, Leroy Rosenior ile sözleşmeyi imzaladıktan hemen sonra bir teklif geldi. Chris Boyce’un önderliğinde bir ekip Torquay’ın %51’lik hisselerini almak için adım attı.

Aynı süre zarfında gerçekleşen iki taraf arasındaki görüşmeler sonuçlandı. Talihsizlik o ki 17 Mayıs günü Leroy Rosenior ile anlaşmaya varıldıktan sadece 10 dakika sonra, kulübün %51’lik hissesinin sahibi Chris Boyce oldu.

TARİH TEKERRÜR ETTİ

Aslında İngiliz teknik adam aynı olayın benzerlerini sık sık yaşamakla spor dünyasının gündemine geliyordu. 2002–2006 yılları arasında Torquay United’ı çalıştıran Rosenior, bu dönemin sonlanmasının ardından Shrewsbury’i çalıştırmak için anlaşma yapmıştı.

Fakat Rosenior, Shrewsbury’e sadece 19 gün boyuncu teknik direktörlük yapabildi. Daha sonra Brentford’da göreve başlayan teknik adam bu kulübü de sadece 5 ay çalıştırabildi.

Ayrıca Torquay’a antrenörlük yaptığı dönemde aynı anda Sierra Leone’yi de çalıştırmak için anlaşma yapan Rosenior, 30 gün sonra Sierre’de de antrenörlük yapmayı bırakmak zorunda kaldı.

TÜRK FUTBOLUNDA DA BENZER ÖRNEKLER VAR

Türkiye’de de İngiliz teknik adamın yaşadığına benzer olayların varlığı biliniyor. 2015 yılında Gençlerbirliği yönetimi ile anlaşmaya varan tecrübeli teknik adam Yılmaz Vural’ın sözleşmesi, takımıyla çıktığı ilk maçının hemen ardından sonlandırıldı.

2009 yılında ise Kasımpaşa ile anlaşan teknik direktör İbrahim Üzülmez, anlaşmadan sadece 4 saat sonra takımla yollarını ayırmıştı.