12 Dev Adam EuroBasket 2022’de

EuroBasket 2022 Elemeleri D Grubu maçlarında 5. Haftada Hollanda Hırvatistan ile yaptığı maçtan 65-57 galibiyet ile ayrıldı. Bu sonucun ardından A Milli takımımı ise grupta üçüncü oldu. Avrupa Şampiyonası’na 3. Olarak gitmeye hak kazandı. 

A Milli Basketbol Takımımız, Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan takımlar arasında yer alıyor. İsveç ile yaptığı karşılaşmadan galibiyet ile dönen milli takım, Hırvatistan-Hollanda karşılaşmasından gelen sevindirici haber ile son maçını beklemeye erek kalmadan EuroBasket 2022’y gideceğini açıklamış oldu.

D Grubu eleme maçlarında İsveç ile karşılaşan ve parkeden 88-80 galibiyet ile ayrılan yıldızlı takımımız, Hollanda’nın Hırvatistan’ı yenmesi ile birlikte Avrupa Şampiyonası’na katılmayı garantileyen takımlardan biri oldu.

A Milli Takımı EuroBasket 2022’yi Garantiledi

A Milli Takımımız İsveç karşısında 13 sayı fark ile kazanma hedefi ile parkeye çıkmıştı. Milli takımımız mücadeleyi 80-88 skor ile kazandı. Gruptan çıkma şansı son maça kalan ay yıldızlı takım, Hısvatistan – Hollanda maçı ile sevindirici bir haber aldı.

Hollanda grup lideri olan Hırvatistan’ı 65-57 mağlup edince Türkiye’nin grubu ilk 3 sırada bitireceği kesinleşti. Böylece 12 Dev Adam 1-18 Eylül tarihleri arasında düzenlenmesi belenen Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazanış oldu.

İstanbul’un ev sahipliğinde yeni tip korona virüs (covid-19) pandemisi nedeni ise fanus düzende oynanan organizasyonda D Grubu mücadelesi, 22 Şubat Pazartesi günü Türkiye -Hırvatistan ve İsveç – Hollanda maçları ile sona erecek. A Milli Takımı’mız Hırvatistan karşılaşmasını saat 20.00’da oynayacak. Karşılaşma NTV kanalında naklen yayınlanacak.

Bakan Kasap Tebrik Etti

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan A Milli Erkek Basketbol Takımı namı değer 12 Dev Adamı kutladıç Eleme grubunda Hollanda’nın Hırvatistan’ı mağlup etmesi ile birlikte grubu ilk 3 sırada bitirmeyi garantileyen ve Avrupa Şampiyonası biletini alan A Milli Erkek Basketbol Takımı için Bakan Kasapoğlu, Twitter hesabından bir tebrik mesajı yayınladı.

Milli takımın fotoğrafını da mesaj ile birlikte paylaşan Bakan Muharrem Kasapoğlu, mesajında EuroBasket 2022’ye katılma hakkı elde eden 12 Dev Adam’ı yürekten tebrik ettiğini dile getirdi.