12 Dev Adam Olimpiyat Biletini Kaçırdı

Kanada’da oynanan FIBA Olimpiyat Elemelerinde yarı final karşılaşmasında komşu Yunanistan ile karşılaşan A Milli Basketbol Takımı rakibine 63-81 yenilerek turnuvaya veda etti. Millileri eleyen Yunanistan finalde Çek Cumhuriyeti ile eşleşirken Türkiye’nin Tokyo Olimpiyatları’na gitme ihtimali kalmadı.

A Milli Erkek Basketbol Takımı, Kanada’da düzenlenen FIBA Olimpiyat Elemeleri’nde yarı final karşılaşmasında Yunanistan’a 81-63 mağlup olarak turnuvaya veda etti. Bu sonuçla 12 Dev Adam’ın Tokyo olimpiyatlarında boy gösterme şansı kalmadı.

Yunanistan ile Çekya arasında oynanacak final müsabakasını kazanacak ekip, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkı elde edecek.

İYİ BAŞLADI SONUNU GETİREMEDİ

Karşılaşmaya etkili başlayan Milli takım, Furkan Korkmaz ve Ersan İlyasova’nın üst üste bulduğu sayılarıyla 3. dakikayı 9-2 önde geçerken, hücumda bir türlü organize olamayan ve üst üste isabetsiz atışlar yapan Yunanistan karşısında üstün bir oyun ile çeyreğin başlarında çift haneli sayılara ulaşmayı başardı.

Millilerde Alperen Şengün’ün serbest atış çizgisinden kaydettiği sayılarla 7. dakikada farkı çift hanelere getirdi. Son 3 dakikaya girildiğinde skorboard’ta 15-4 millerin üstünlüğü vardı. A Milli Takım, kalan bölümde Alperen ile Buğrahan Tuncer’in verdiği katkıyla baştan sona üstün oynadığı ilk periyodu 22-8 önde tamamlayarak maça müthiş başladı ve finali ne kadar istediğini gösterdi.

İkinci çeyrek başladığında üst üste atışlar kaçıran milliler rakibinde savunmasını sertleştirmesiyle fark hızla kapanmaya başladı. Hücumda daha iyi organize olmayan başlayan Yunanistan, Larentzakis’in üstün performansı ve skor yükünü üstlenmesiyle 14. dakikada farkı 6 sayıya kadar indirirken skoru 25-19’a getirdi. Son dakikalarda toparlanan milliler çoğunluğu serbest atış çizgisinden bulduğu sayılarla farkı tekrar çift hanelere çıkarsa da dış atışlarda istediğini bulamayıp düşük yüzdede kaldı. Soyunma odasına 34-27 üstün giden milliler maçın sıkı geçeceğini anlamış oldu.

MİLLİLER SONLARA DOĞRU TÖKEZLEDİ

Üçüncü periyodun başında basit hatalar yapan 12 Dev Adam karşısında 10-0’lık bir seri yakalayan Yunanistan, 23. dakikaya gelindiğinde maçta ilk kez öne geçmeyi başardı: 34-37. İlerleyen dakikalarda savunmada sertliğini arttıran Yunanistan, hücumda istediklerini yapamayan milli takım karşısında 4 oyuncusunun skora verdiği katkıyla 29. dakikaya gelindiğinde  farkı çift hanelere çıkarmayı başardı: 39-49. A Milli Basketbol Takımı son bir dakika 58 saniyede bulduğu 8 sayı ile farkı azaltsa da Yunanistan, son çeyreğe 51-47 önde girdi.

Karşılaşma 81-63 tamamlandı.