Corona Virüsü

Corona Virüsünün Spor Turnuvalarına Etkisi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı tedirgin eden Corona virüsü spor turnuvalarının da ertelenmesini gündeme getirdi. Ölü sayısının 427’ye ulaştığı Corona virüsünün yoğun görüldüğü yer Çin ve Çin’in Wuhan kenti olsa da dünya ülkeleri bu öldürücü virüs ile ilgili acil durum konumuna geçti. Çin dışından ölen kişi sayısı 10 kişi civarı olsa da virüsün yayılma endişesi dünya ülkelerinin tedbir almalarını gerektiriyor. Virüsü taşıyan kişi sayısının da 21 bin civarı olduğu açıklandı. Türkiye başta olmak üzere ülkeler Çin’e olan uçak seferlerini erteledi.

Çin Grand Prix Ertelenebilir

Çin’e yapılan uçak seferlerinin ertelenmesinin yanında Çin’de yapılacak birçok etkinlik, konferans ve spor turnuvaları da ertelenme aşamasında bulunuyor. Geçen hafta Çin futbol liginin ikinci yarının başlama tarihi de ertelenmişti. Elektrikli araçlar ile yarışılan Formula E 21 Mart tarihinde Çin’de yapılacaktı ve Formula E sağlık güvenliği sebebiyle ertelenmişti. Corona virüsünün yarattığı risk sebebiyle ertelenmesi gündeme gelen bir spor olayı da Formula 1 Çin Grand Prix oldu. Çin Grand Prix’in 19 Nisan’da başlaması planlanıyordu. Formula 1 yetkililerin önümüzdeki günlerde toplantı yapıp Çin Grand Prix’inin ertelenmesi konusunu detaylı görüşeceği ve sonucun paylaşılacağı açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Corona Virüsü ile ilgili tüm dünyada acil durum ilan etmesi ve her geçen gün ölü sayısı ile virüse yakalana kişi sayısının artması Çin’deki spor organizasyonlarının ertelenmesinin kaçınılması olduğu gibi görünüyor.