2020 Atletizm’de 69 Türkiye Rekoru

2020 yılında Atletizm dalında toplam 69 rekor kırıldı. Türkiye Atletizm Federasyonundan yapılan açıklamalara göre, yeni tip korona virüs (covid-19) salgını gölgesinde geçen 2020 sezonu, başarılı sonuçlar elde edildi.Milli atletler, 2020 yılında katıldıkları balkon şampiyonasında tam 123 madalya kazandı.

Balkan Atletizm Birliğe üye olan ülkeler arasında Türkiye en fazla madalya kazanan isim oldu. Olimpiyat kotası süresi ise 5 Nisan ile 30 Kasım tarihleri arasında dondurulduğu için sezon içinde Tokyo 2020 vizesi alan atlet sınırı kaldırıldı.

İstanbul’da geçen hafta düzenlenen salon denemelerinde rekorlar kırıldı. Yıl boyunca toplam 69 Türkiye rekoru kırılırken 4 rekor da egale edildi.

Türkiye’de 2020 yılında en çok rekor kıran isim ise, büyükler ve 23 yaş altında kırdığı 14 rekor ile Mikdat Sevler oldu. Salih Korkmaz, Ersu Şaşma, Umut Uysal, Tuğba Danışmaz, Simay Özçiftçi, İlkay Aydemir dörtten fazla rekora imza atan isimler oldu. 2020 yılında 3 rekora imza atanlar ise Berke Akçam, Sinan Ören ve Meryem Bekmez oldu.

Olimpiyat Kotasına Ulaşıldı

Milli atletler, 2020 yılında katıldıkları balkon şampiyonasında tam 123 madalya kazandı. Balkan Atletizm Birliğe üye olan ülkeler arasında Türkiye en fazla madalya kazanan isim oldu. Olimpiyat kotası süresi ise 5 Nisan ile 30 Kasım tarihleri arasında dondurulduğu için sezon içinde Tokyo 2020 vizesi alan atlet sınırı kaldırıldı.

Sezonun geri kalan kısmında ise Süper Ligi, 18 yaş altı ligi ve bölgesel kros ligi yarışmalarını sorunsuz bir şekilde tamamladı. Türkiye Atletizm Federasyonu, bireysel şampiyonaları 18 yaş altı olarak düzenledi.

“Atletizm için de kolay bir yıl olmadı”

2020 sezonunu değerlendiren Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar açıklamalarında atletizm için iyi bir yıl olmadığını olimpiyatlar dahil tüm organizasyonların ertelendiğini belirtirken açıklamalarına, “Olimpiyatlar dahil birçok organizasyon ertelendi.

Ama bu koşullarda çocuklarımızın heveslerini yitirmemesi, isteklerini kaybetmemesi için çok özenli davrandık. Yurt içinde ve Balkanlar’da tüm hedef yarışmalarımızı tamamladık. Atletlerimiz de gösterdikleri performanslarla bizleri mahcup etmediler.

Kırılan rekor sayısının yüksekliği de bunun en güzel kanıtı. Bütün süreç boyunca bizi her daim destekleyen Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu başta olmak üzere, Spor Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Mehmet Baykan, Spor Toto Teşkilat Başkanımız Bünyamin Bozgeyik, ana sponsorumuz Turkcell, atletizm kulüplerimiz, antrenörlerimiz, yönetim kurulu ve diğer kurullarımız, federasyon çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” Şeklinde devam etti.