2020 Olimpiyatları Düzenlenmeli mi, Düzenlenmemeli mi

Korona virüs tedbirleri kapsamında düzenlenmesi ertelenmesi beklenen 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın düzenlenip düzenlenmemesi gerektiği ile ilgili yapılan anketler sonucu belli oldu.

Japonya’da kamu yayıncısı NHK’nin yaptığı ankete katılanlar yüzde 32’si, iptal edilmesinden yana olurken, Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları 2021 azına ertelenmişti.

Ertelenen Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunlarının tamamen iptal edilmesi gerektiğini savunuyor.

NHK’nin açıkladığı habere göre, hafta sonu telefonla düzenlenen Tokyo Olimpiyatları’nın akıbeti” konulu ankete 1200’den fazla kişi katılırken katılımcılar yüzde 32’ye yüzde 27 şeklinde oy kullanmıştır.

Ankete katılanların yüzde 27’si ise Tokyo 2020 Olimpiyatları düzenlenmeli mi sorusuna evet cevabını vermiştir. Katılımcıların yüzde 32’si iptal edilmesini savunurken yüzde 31 ise oyunu organizasyonun ertelenmesinden yana kullanmıştır.

Daha önce Ekim ayında da yapılan anketin sonuçları ise düzenlenmeli diyenler yüzde 40, iptal edilmeli diyenler yüzde 23, ertelenmeli diyenler ise yüzde 25 oranına sahipti.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden (IOC) 2020 Olimpiyatlarına İlişkin Açıklama

Halk arasında oylama yapılırken Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Japonya’nın ev sahipliği yapacağı 2020 Tokyo Olimpiyatları’na olan bağlılıklarını bir kez daha dile getirirken, yeni tip korona virüs (covid-19) salgınından dolayı şu anda herhangi bir karar alınmasına gerek olmadığını belirtti.

Korona virüs salgını ile birlikte dünya eşi benzeri görülmemiş bir duruma girdi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) de 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın düzenlenmesini istediğini fakat şu dönemde net bir karar vermenin sağlıklı olmayacağını “Oyunlara 4 aydan fazla bir süre varken, bu aşamada herhangi sert bir karar almaya gerek yok. Şu anda yapılacak herhangi bir spekülasyon zarar vecidir.” Sözleri ile paylaştı.

Abe İnandırıcı mı?

Hafta sonu yapılan anketlerde bir diğer konu başlığı ise önceki Başbakan Abe Şinzo’nun ofisinin, “siyasi fonları kontrol yasasını” ihlal etmesi ve Abe’nin taraftarları için düzenlediği “Sakura-kai” yemek harcamaları yer alıyordu.

Bu konular ile ilgili soruşturma süreci geçiren eski Başbakan’ın olaylarına ilişkin katılımcıların yüzde 11’i Abe’nin açıklamalarının ikna edici olduğunu görüşüne sahipken yüzde 45’i ise Abe’ye inanmadıklarını belirtmiştir.

Sonuç ne kadar değişikli sağlar ya da bir etki eder mi bilinmez ama olimpiyatlar için nihai kararı tüm dünya merak ediyor.