2020 Tokyo Olimpiyatları Sona Erdi

2020 Tokyo Olimpiyatları Sona Erdi

11 Ağustos 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen 2020 Yaz Olimpiyatları geçtiğimiz günlerde sona erdi. Bilindiği üzere yeni tip koronavirüs sebebiyle başlangıç tarihi ertelenen bu büyük organizasyon, aynı zamanda seyircisiz olarak gerçekleştirildi. Geçtiğimiz günlerde Tokyo’da Olimpiyat Stadı’nda düzenlenen seramoni ile 2020 Yaz Olimpiyatları sonlandı.

Kapanış töreninde 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılan bütün ülkelerin bayrakları milli sporcular tarafından stadın ortasına getirildi. Ülkemizi 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda temsil eden ve altın madalya kazanmayı başaran milli sporcularımızdan olan kadın milli boksörümüz Busenaz Sürmeneli, Türk bayrağını taşıyan isim oldu.

Olimpiyat Bayrağının Devir Teslim Töreni

2020 Tokyo Olimpiyatları’nın kapanış töreninde Japon şarkıcı Milet, seramoniye karılanları mini bir konser verdi. Bu konserin ardından ise kapanış töreni çeşitli müzikler, danslar ve havai fişek görüntüleri ile devam etti. Ardından 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda gönüllü olarak çalışan kişilere plaket verildi. Daha sonra bilindiği üzere 2024 yılında Olimpiyat Oyunları Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek. Bu yüzden ülke bayraklarının yanı sıra sahada yer alan Olimpiyat bayrağı Fransa’ya teslim edildi.

Bu devir teslim töreninde ise Olimpiyat bayrağını Tokyo Valisi Yuriko Koike, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach’e verdi. Başkan Thomas Bach ise olimpiyat bayrağını Paris’in belediye başkanı Anne Hidalgo’ya teslim etti. Olimpiyat bayrağının devir tesliminden sonra ise Fransa milli marşı çalındı ve 2024 yılında Fransa’da düzenlenecek olan Olimpiyatlar için Paris’in tanıtım görüntüleri stadın içerisinde yer alan ekranlara yansıltıldı.

IOC Başkanı Thomas Bach’ın Kapanış Konuşması

2020 Tokyo Olimpiyatları’nın kapanış töreninde daha sonra ise IOC Başkanı Thomas Bach, kısa bir konuşma yaptı. İlk olarak 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılan ve ülkelerini temsil eden bütün futbolcuları tebrik eden IOC Başkanı Thomas Bach, yeni tip koronavirüs salgının ardından ilk kez tüm dünyanın bir yerde buluştuğunu söyledi. Sporun bir kez daha birleştirici gücünü gördüklerini belirten Başkan Thomas Bach, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın kısa bir süreliğine de olsa dünyanın merkezine yerleştiğini ifade etti.

Daha sonra milyarlarca insanın takip ettiği 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Japon halkının büyük bir iş başardığını sözlerine ekleyen başkan Thomas Bach, ayrıca teşekkürlerini iletti. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın kapanış töreni ise son olarak olimpiyat ateşenin söndürülmesi ile sonlanmış oldu.