2020 Tokyo Olimpiyatları’nda İlklerimiz

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda İlklerimiz

5 Ağustos 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Türk sporcular, çok sayıda ilke imza attılar. Milli sporcularımızın tarihi başarıları, ülkemiz tarafından da gururla karşılandı. İşte Türkiye’nin olimpiyatlardaki başarı tablosu…

2020 Tokyo Olimpiyatları, milyonlarca sporseverin desteği ile devam ediyor. Türkiye, şimdiye dek 6 madalya aldı. Aynı zamanda 2 tane de madalya garantilendi. Çok sayıda branşta madalya sahibi olan milli sporcularımız, gururumuzu kabarttı.

Japonya’nın başkentinde mücadele eden genç yetenekler arasında Mete Gazoz, Rıza Kayaalp, Yasemin Adar, Busenaz Sürmeneli, Ferhat Arıcan ve Buse Naz Çakıroğlu tarihe geçti. Aynı zamanda Türk olimpiyat tarihinde bir ilk de A Milli Kadın Voleybol Takımı’ndan geldi.

Türkiye şimdiye dek 1 kez altın madalya ve 5 dalda da bronz madalya sahibi oldu.

Mete Gazoz’dan Altın Madalya Başarısı

Mete Gazoz, klasik yay bireysel branşında benzersiz bir başarıya imza attı. Henüz 22 yaşında olan yetenekli sporcu, altın madalya kazanarak İstiklal Marşı’mızı Japonya’nın başkentinde tüm sporseverlere dinletti. Gurur dolu anlar, sosyal medyada da viral oldu. Türkiye, aynı zamanda tarihinde ilk kez altın madalya almaya hak kazanmış oldu.

Ferhat Arıcan ise jimnastik dalında bir ilki yaşattı. Artistik jimnastikte yarışan yetenekli sporcu, bronz madalya aldı. Türkiye’nin jimnastikteki ilk madalyası, paralel barda üçüncü sırada yer alan Ferhat’tan geldi.

Güreşte Madalya Sahibi Olan İlk Kadın Türk

Yasemin Adar, olimpiyat tarihinde güreş alanında madalya kazanan ilk kadın Türk sporcu oldu. Tarihteki yerini alan genç sporcumuz 76 kilo kadınlarda bronz madalya sahibi oldu.

Güreşte aynı zamanda Rıza Kayaalp de 3.’lük madalyasının sahibi oldu. Daha önce 2012 olimpiyatlarında Londra’da bronz ve 2016 olimpiyatlarında Rio de Janeiro’da da gümüş madalya almıştı.

Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu, boksta mücadele ederek önemli başarılara imza attı. Şu an için yarı finale çıkarak madalyayı garantileyen iki gururumuzun müsabakaları merakla bekleniyor. Busenaz Sürmeneli, 69 kilo kadınlarda yarışırken Buse Naz Çakıroğlu 51 kiloda mücadele ediyor.

A Milli Takımımız voleybolda Güney Kore ile karşılaşarak, ilk kez yarı finalde oynamamızı sağladı.