2021 Ara Transfer Dönemi Raporu

FIFA, geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde dünyada gerçekleştirilen transferler ile ilgili istatistiki verilerin yer aldığı ‘2021 Ara Transfer Dönemi Raporu’nu yayımladı.

FIFA tarafından yayımlanan bu uluslararası transfer istatistiklerine göre Türkiye, futbolda 2021 ara transfer dönemi içerisinde en fazla transfere imza atan ülkeler arasında yaptığı 123 uluslararası transfer ile 4. sırada yer aldı.

En fazla uluslararası transfer imza atan ülke ise yaptığı 145 transfer ile İspanya oldu. Uluslararası transferde 143 futbolcuya imza attıran Portekiz 2. olurken;

ara transfer döneminde uluslararası arenada 140 transfer gerçekleştiren İngiltere ise 3. sırayı almış oldu. FIFA’nın yayımlamış olduğu raporda, en çok uluslararası transfer gerçekleştiren ülkelerin ilk 10’daki sıralaması ise şöyle oldu:

77 transfer ile Meksika 5., 70 transfer ile Almanya 6., 67 transfer ile İtalya 7., 66 transfer ile Kolombiya 8., 63 transfer ile Fransa 9. ve 61 transfer ile Arnavutluk 10. sırayı alan ülkeler oldular. 

En Çok Transfer Harcaması Yapan Ülkeler

FIFA’nın yayımlamış olduğu ‘2021 Ara Transfer Dönemi Raporu’na göre Türkiye, uluslararası transferlere en fazla ücret ödeyen ülkeler listesinde ödemiş olduğu 14.8 milyon dolarla 10. sırada yer aldı. Bu sıralamada, 1. Sırayı uluslararası transferlere ödemiş olduğu 130.5 milyon dolar ile İngiltere aldı.

İkinci sırayı uluslararası transferlere harcamış olduğu 106.4 milyon dolar ile İtalya alırken; uluslararası transferlere 68.7 milyon dolar harcayan Almanya ise 3. oldu.

Transfer Harcamalarındaki Düşüş

FIFA, geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde dünyada gerçekleştirilen transferlere yönelik istatistiksel verilerin yer aldığı ‘2021 Ara Transfer Dönemi Raporu’nu yayımladı. Bu rapora göre dikkat çeken konularda bir tanesi de ara transfer döneminde gerçekleştirilen uluslararası transfer harcamalarında yaşanan düşüş oldu.

Raporda belirtilenler çerçevesinde 2021 Ara Transfer Dönemi, futbol dünyasının uluslararası transfer piyasasında son yılların en düşük harcamasının gerçekleştirildiği dönem oldu.

Geçtiğimiz sene ara transfer döneminde uluslararası transferlere 1.16 milyar dolar harcayan futbol kulüpleri, bu yıl ara transfer döneminde 590 milyon dolar değerinde bir ödeme yaptı ve böylece geçen seneye göre yüzde 49.1’lik bir düşüş yaşanmış oldu.