2021’in En Büyüğü Max Verstappen

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından Formula 1, hem Türkiye’de hem de Dünya’da milyonlarca izleyiciye ve tutkuna sahip. 

Her sene yapılan yarışlarda kimin kazanacağı, hangi takımın hangi açıdan diğerinden daha iyi veya daha kötü olduğu, hangi pilotun diğerinden daha yetenekli olduğu gibi pek çok tartışmaya 12 Aralık’ta Abu Dabi’de yapılan yarışla birlikte noktayı koyan isim ise Max Verstappen oldu.

Sezonun 22’inci ve son yarışını en önde bitiren Honda’nın pilotu, yarışa aynı puanda başladıkları Lewis Hamilton’ı geçerek seneyi şampiyon olarak tamamladı.

Nefes Kesen Yarışta Kazanan Verstappen

Son yılların en çekişmeli ve nefes kesici yarışlarına sahne olan 2021’in şampiyonu, Abu Dabi’deki rekabeti en önde tamamlayarak rakibi Lewis Hamilton’ı geride bırakan Max Verstappen oldu. Kariyerinde ilk kez şampiyon olma mutluluğu yaşayan 24 yaşındaki pilot, pole pozisyonunda başladığı yarışa kötü bir başlangıç yapınca yerini şampiyonluk yolundaki tek rakibi Lewis Hamilton’a kaptırdı.

İlk turda yaptığı atakla birlikte Hamilton’dan koltuğu almayı başaran Verstappen, buna rağmen Hamilton’ın dışarıdan ilerleyerek öne geçmesi karşısında çaresiz kaldı ve FIA Komiserler Kurulu’nun bu konuda herhangi bir inceleme kararı çıkarmamış olması F1 tutkunları arasında dahi tartışmaya neden oldu.

Yarışın ilk bölümünde Verstappen pite girerken, sonrasında Hamilton da girdi ancak çok ilginç olayların habercisi olacak bir gelişme yaşandı ve Red Bull pilotu Sergio Perez geçici olarak liderliği almayı başardı. Hamilton’ın 8 saniye gerisine düşen Verstappen, Perez ile Hamilton arasındaki çekişmeden aradaki farkı düşürerek faydalandı.

Yarışın 36’ıncı turunda Antonio Giovinazzi yolda kalınca yarışa sanal güvenlik aracı geldi ve bu esnada Red Bull Verstappen’i tekrar pite çağırdı.

Mercedes’ten Büyük Hata

Yarışın 54’üncü turunda Williams pilotu Nicholas Latifi kaza yaptı ve bu nedenle güvenlik aracı geldi. Max Verstappen’in takımı Red Bull, güvenlik aracının gelişini fırsat bilerek pilotunu tekrar pite çağırdı ve yumuşak hamur lastik takarak yarıştaki avantajını arttırdı.

Bu esnada herkes Mercedes’in de pilotu Lewis Hamilton’ı pite çağırmasını ve müdahalelerini yapmasını bekliyordu ancak çok ilginç bir olay yaşandı ve Mercedes Hamilton’a geç bilgi verdiği için Hamilton pite giremedi. Latifi’nin aracı kaldırıldıktan sonra yarış tekrar başladı ve Lewis Hamilton ile Max Verstappen arasında kıran kırana bir mücadele yaşandı.

Bununla birlikte Latifi’nin kazasında yumuşak hamur lastiklerini taktıran Verstappen, bu avantajı sayesinde bitiş çizgisini ilk geçen pilot olarak şampiyonluğa ulaştı. Bu sene girdiği yarışlarda aldığı başarılı sonuçlarla 395.5 puan toplayan Red Bull pilotu Max Verstappen, 2021 senesini şampiyon olarak tamamlarken, yarıştan önce aynı puana sahip olduğu Mercedes pilotu Lewis Hamilton 387.5 puanla ikinci sırada yer aldı.

Mercedes’in bir diğer pilotu Valtteri Bottas ise sene boyunca topladığı 226 puanla seneyi 3’üncü sırada tamamladı.