A Milli Takım için Stefan Kuntz İddiası

Euro 2020’de gösterilen kötü performans ve  Hollanda karşısında alınan skor sebebiyle Şenol Güneş’le yolların ayrılmasının ardından A Milli Takım Teknik Direktörlüğü için Alman isimle anlaşıldığı ortaya çıktı. TFF, Almanya U21 takımını çalıştıran Stefan Kuntz ile anlaşmaya vardığı söyleniyor.

U21, U 21 Trainer Stefan Kuntz Borussia Mönchengladbach – FC Bayern München 13.08.2021, Fussball 1. Bundesliga, Saison 2021/22 Foto: Moritz Müller *** U21 coach Stefan Kuntz Borussia Mönchengladbach FC Bayern Munich 13 08 2021, Football 1 Bundesliga, season 2021 22 Photo Moritz Müller

Hamit Altıntop, Stefan Kuntz ile El Sıkıştı

Kimilerine göre Türk futbol tarihinin en iyi ikinci jenerasyonunu Avrupa Şampiyonası elemelerinde başarılı bir performansla birlikte Euro 2020’ye taşıyan Şenol Güneş, Euro 2020’deki kötü performansıyla ve Hollanda maçında yaşanan hezimet sonrasında görevinden alınmıştı.

Ekim ayında Dünya Kupasına gidiş bileti için kritik Norveç maçına çıkacak olan A Milli Takımın teknik direktörü için birçok aday konuşulurken Almanya U21 takımını çalıştıran Stefan Kuntz  ile anlaşıldığı ortaya çıktı. Güneş’in görevden ayrılmasından sonra konuşan Başkan Nihat Özdemir, listede bir isim olduğunu söylemişti. Son günlerde basında,  Güneş’ten boşalan koltuk için  Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay’ın ismi çokça yankı bulsa da Listenin en başında Alman teknik adamın olduğu ortaya çıktı.

Futbol kariyerine Almanya altyapısından yükselerek başlayan ve şu anda TFF yöneticisi olan Hamit Altıntop’un Almanya bağlantılarını kullanarak 58 yaşındaki Alman teknik adama teklif götürdüğü ve tarafların el sıkıştığı işin imzaya kaldığı öğrenildi. Son kararın Nihat Özdemir’e bırakıldığı ve bir dönem Beşiktaş forması giyen Alman çalıştırıcının A Milli Takımın başına geçmek için oldukça hevesli olduğu öğrenildi.

Kuntz,  2 kez Avrupa Şampiyonu Oldu

2016-17 ve 2020-21 sezonlarında Almanya U21 takımıyla Avrupa Şampiyonu olan Stefan Kuntz, birçok Alman yıldızın gelişiminde de katkıda bulunmuştu.  Almanya U21 takımının başında 53 maça çıkan 58 yaşındaki teknik adam, 38 galibiyet, 7 beraberlik ve 8 mağlubiyet alarak gösterdiği başarılı performansla uzun süredir burada kalıcı olmayı başardı.

Takımının başında çıktığı 53 maçta 2.28 gibi oldukça yüksek bir maç başı puan ortalaması yakalamayı başaran Alman teknik adam, geçen sezon  geçici olarak Almanya A Milli takımının başında da yer aldı. A Milli takımıyla 3 maça çıkan tecrübeli teknik adam, 1 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet aldı. TFF’nin Ekim ayında,  Dünya Kupası için  kritik maçlara çıkacak olan Türkiye A Milli Takımının hocasını kısa sürede açıklaması bekleniyor.