A Milli Takımın Dünya Kupası Yolundaki Rakibi Portekiz

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa elemeleri Playoff turu kura çekimi İsviçre’nin Zürih kentinde gerçekleşti. Dünya Kupası playoff turu yarı finalinde A Milli futbol takımımızın rakibi Portekiz oldu.

C yolunda yer alan Türkiye, Portekiz’i elemesi halinde İtalya-Kuzey Makedonya eşleşmesinin galibiyle final karşılaşmasına çıkacak.

Play off’ta yarı final maçları 24 Mart 2022 tarihinde, Final karşılaşmaları ise 29 Mart 2022’de oynanacak. Karşılaşmalar tek maç eleme usulü oynanırken, Milliler Yarı final’i geçmesi halinde Final karşılaşmasını evinde oynayacak.

Portekiz’i Elersek İtalya-Kuzey Makedonya Galibi

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa elemeleri Play Off turu yarı finalkura çekimi, İsviçre’nin Zürih şehrindeki FIFA merkezinde gerçekleşti.Kura çekiminde Türkiye’yi temsilen, Futbol federasyonu milli takımlar Sorumlusu yönetim kurulu Üyesi Hamit Altıntop ve A Milli takım teknik direktörü Stefan Kuntz yer aldı.

2022 Dünya Kupası Avrupa elemeleri Play Off turunda gruplarında ikinci sırada yer alan 10 takım ve uluslar Liginden dahil edilen iki takım yer aldı. Belirlenen 12 takımdan 6’sıseribaşı, diğer 6’sı ise seri başı olmayan takımlar olarak kura çekimine katıldı. Avusturya, Ukrayna, Polonya, Çekya, Kuzey Makedonya ve Türkiye seri başı olmayan takımlar, Galler, İskoçya, Rusya, İsveç, Portekiz ve İtalya seri başı olan takımlar olarak yer aldı.

2022 Dünya Kupası Avrupa elemeleri G grubunu İkinci sırada bitiren A Milli futbol takımı, Katar bileti için Play off turuna katılma hakkı kazanmıştı. Seri başı olmayan ülkeler arasında yer alan kırmızı beyazlı ekip, Portekiz ile eşleşti. Kırmızı beyazlılar, bu karşılaşmayı deplasmanda oynayacak. C yolunda yer alan Milliler, Portekiz’i elemesi halinde İtalya-Kuzey Makedonya galibiyle Dünya Kupasına katılmak için final karşılaşmasına çıkacak.

Play Off turu tek maç üzerinden oynanacak. Yarı finalde seri başı olan takımların ev sahibi avantajı bulunuyor. A yolunda Galler-Avusturya maçının galibi B yolunda Rusya-Polonya maçının galibi ve C yolunda Portekiz-Türkiye maçının galibi final aşamasında evinde oynama avantajına sahip olacak. Avrupa Elemeleri Play Off turu yarı final müsabakaları 24 Mart 2022, Final karşılaşmaları ise 29 Mart 2022 tarihinde oynanacak.

Portekiz ve Diğer Eşleşmeler

Portekiz Milli Takımı, Dünya Kupası Avrupa Elemeleri A grubunda Sırbistan, İrlanda Cumhuriyeti, Lüksemburg ve Azerbaycan ile eşleşmişti. Grupta 8 maça çıkan Portekiz, 5 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 mağlubiyet alarak grubu 17 puanda 2.sırada tamamladı.

Son iki grup maçını İrlanda Cumhuriyeti ve Sırbistan ile oynayan Portekiz, İrlanda Cumhuriyeti maçında puan kaybı yaşadıktan sonra evinde Sırbistan’a 2-1 mağlup oldu ve grup liderliğini kaptırmıştı.

2022 Dünya Kupası Elemeleri Play Off Turueşleşmeleri :A yolunda, Galler-Avusturya galibi, İskoçya-Ukrayna galibiyle eşleşecek. B yolunda, Rusya-Polonya galibi, İsveç-Çekya galibiyle eşleşecek. C yolunda,Portekiz-Türkiye galibi, İtalya-Kuzey Makedonya galibiyle eşleşecek.