Abdülkadir Ömür Kendine Geldi

Abdülkadir Ömür, Trabzonspor’un ve Türk futbolunun son zamanlarda yetiştirdiği en yetenekli oyunculardan birisi ve hatta belki de ilki. İnanılmaz bir yeteneğe sahip olan 22 yaşındaki oyuncu, önemli bir süre yeteneklerini sahaya yansıtmayı başarsa da özellikle 2019/2020 sezonunun başında yaşadığı menisküs sakatlığı nedeniyle sahalardan uzun bir süre uzak kalmış ve sonrasında da bir türlü toparlanamamıştı.

Menisküsten yaşadığı problemlerden sonra bilek, diz, uyluk gibi bölgelerinden de problem yaşayan Abdülkadir Ömür bu nedenle bir hayli sıkıntılı zamanlar geçirmiş ve oyuncunun hayal kırıklığı yarattığı düşünülmüştü.

Bu sezon Süper Lig’in 4’üncü haftasında oynanan Galatasaray maçında bir taraftarın sahaya girip kendisine tepki göstermesiyle birlikte morali bir hayli bozulan Abdülkadir Ömür‘ün hüngür hüngür ağladığı görülmüştü.

Yaşanan bu üzücü olaydan sonra genç yetenek kendisini ciddi bir şekilde toparlamayı başardı ve 12’inci haftada oynanan Beşiktaş maçında takımı adına en iyi performans gösteren oyunculardan birisi olmayı başardı.

Abdülkadir Hızlı Toparlandı

Galatasaray maçında yaşanan olaydan sonra moral anlamında daha da geriye gideceği düşünülen Abdülkadir Ömür, futbolseverleri yanıltmışa benziyor. Altyapısından yetiştiği Trabzonspor’da oldukça iyi performanslar gösteren ve bir dönem Avrupa’nın ileri gelen kulüplerinin tamamını peşine takan Abdülkadir Ömür, yaşadığı sakatlıklar nedeniyle futbolunda gerileme yaşamıştı.

Bu sezona da iyi bir giriş yapamayan ve 4’üncü haftada oynanan maçta taraftarın kendisine tepki göstermesiyle birlikte iyice çöküş yaşayan genç oyuncu, teknik direktörü Abdullah Avcı’nın da marifetiyle hızlı bir şekilde toparlanmayı başardı.

Abdullah Avcı’nın ne olursa olsun formayı vermekten vazgeçmediği Abdülkadir’e saha içinde biraz daha serbestlik vermesi ve oyunun merkezinden oyuncusunu çekmesiyle birlikte Abdülkadir biraz daha rahatladı ve verimi arttı.

Beşiktaş maçında Bakasetas’ın da eksilmesiyle birlikte zayıflayan Trabzonspor hücumunda yaptığı ekstra katkıyla öne çıkan genç yetenek, ilk yarının uzatma dakikalarında Marek Hamsik’in kendisine verdiği şahane pası iyi tamamladı ve takımını 1-0 öne geçiren golü atmayı başardı.

Bu golle birlikte bu sezon ilk golünü atma başarısı gösteren ve taraftara geri döndüğüne dair sinyalleri veren Abdülkadir Ömür, sezon boyunca Trabzonspor adına önemli silahlardan birisi olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Zamanı Gelen Oyuncu Gitmeli

Türk futbolunda taraftar, yönetici, teknik direktör fark etmeksizin tüm paydaşların düştüğü yanılgılardan birisi bazı figürlerin takımdan ayrılmaması veya teklif edilenden daha iyi bir ücret karşılığında ayrılması gerektiği yönünde.

Abdülkadir Ömür de tam olarak bu yanılgının en ikonik örneklerinden birisi. Bir dönem inanılmaz bir performans sergileyen genç oyuncuya Avrupa’nın birçok kulübü talip olmuş ancak Trabzonspor başkanı Ahmet Ağaoğlu bu transfere müsaade etmemişti.

Bir süre sonra Trabzonspor Genel Kurulu’nda bu transfer teklifine değinen Ahmet Ağaoğlu, Manchester City’nin 23 milyon Euro bonservis bedeli karşılığında genç yıldızı istediğini ifade ederken, teklifi kabul etmemekten kaynaklı pişman olduğunu da itiraf etmişti.

Abdülkadir Ömür gibi sayısız örnek o veya bu sebepten şartların en olgun olduğu zamanlarda başka takıma gitmedikleri için birçok problem yaşıyorlar.