Adana Demirspor’da Moraller Yerinde

Süper Lig’in 16’ıncı haftasında kendi sahasında ağırladığı GZT Giresunspor karşısında pek çok tehlike görmesine rağmen 90+3’te yıldız oyuncusu Stambouli’nin attığı golle sahadan 1-0 galip ayrılan Adana Demirspor, sezon genelinde gösterdiği performansla dikkatleri çekiyor.

16 haftada topladığı 23 puanla 9’uncu sırada yer alan Adana Demirspor, kendisine yakın sıralarda yer alan takımlara göre daha zayıf bir kadroya sahip olmasına rağmen takım oyunu ve skora gitme açısından iyi bir ders çıkarıyor.

Adana Demirspor Kalıcı Oluyor

Uzun bir aradan sonra Süper Lig’e yükselen Adana Demirspor, Süper Lig’deki ilk sezonunda oldukça iyi bir performans gösteriyor. 16 haftada aldığı 6 galibiyet, 5 beraberlik ve 5 mağlubiyet ile toplamda 23 puan toplayan Adana temsilcisi, rakiplerine göre daha dengeli bir performans göstermesiyle öne çıkıyor.

Süper Lig’e beraber yükseldiği rakipleri Giresunspor’un sezona kötü başlayıp iyi devam ettiği, Altay’ın iyi başlayıp kötü devam ettiği bir sezonda çoğu maçta tahmin edilebilir sonuçları alan Adana Demirspor’da hücum hattına dağılan etkili performans dikkat çekiyor. Britt Assambalonga ve Mario Balotelli’nin 5’er gol attığı Adana Demirspor’da Yunus Akgün ve Matias Vargas’ın da hücuma yaptığı katkı oldukça değerli.

Süper Lig’in yeni yüzü, yaratıcılık konusunda sıkıntı çekmediği maçlarda gole gitmek konusunda iyi bir performans gösterirken bu durumun oyuncular özelinden daha da çıkarılabilmesi onların sezonun ikinci devresinde daha da iyi sonuçlar almasına yardımcı olabilir. Ancak bu noktada da hücum oyuncularının savunma yükünü düşünmemesi gerekiyor.

Adananın Savunma Problemi

Süper Lig’e yükseldiği 2021/2022 sezonunda Mario Balotelli, Youness Belhanda, David Akintola, Matias Vargas gibi önemli hücumcuları kadrosuna eklemesine rağmen savunmada Simon Deli, Jonas Svvensson ve Benjamin Stambouli’den başka ekleme yapmayan Adana Demirspor’da ön hat ile geri hat arasındaki kalite ve performans farkı dikkat çekiyor.

Savunma konusunda oldukça problemli maçlar çıkaran ve kaliteden kaynaklı sıkıntılar yaşayan Adana Demirspor’da bu durum aynı zamanda ileri uçta yaratıcı oyuncular bulunmasına rağmen oyun kurulumunda problemler yaşanmasına neden oluyor.

Öyle ki Adana Demirspor, geriden oyun kurmak konusunda zorlandığı için topu ayağında fazla tutamıyor ve bu durum rakiplerinin geçiş hücumlarıyla Adana kalesinde tehlikeler yaratmasına veya gol yemesine sebebiyet veriyor.

Süper Lig’in 2021/2022 sezonuna geçtiğimiz sezon beraber şampiyon olduğu Samet Aybaba ile başlayan ancak takım ile arasında yaşanan krizler ve kötü sonuçlar nedeniyle 4’üncü haftada İtalyan teknik direktör Vincenzo Montella ile anlaşan Adana Demirspor’da Montella’nın takıma etkisi de oldukça değerli.

Takıma geldiği günden bu yana her geçen haftada daha iyi bir performans gösteren takım haline gelmeyi başaran Adana Demirspor’da iç sahada oynanan etkili oyun ve gösterilen savunma performansı rakipler adına daha zorlu bir dış saha maçı oluşmasını ifade ediyor.