Akdeniz Derbisinde Kazanan Hatayspor

Süper Lig’in 13.haftasının açılış mücadelesinde ligin flaş ekibi Hatayspor, son maçlar üst üste aldığı galibiyetlerle dikkat çeken Antalyaspor’u konuk etti. Akdeniz derbisinde gülen taraf 3-1’lik skorla Hatayspor oldu.

Attığı golden bağımsız hücumda takımına önderlik eden El Kaabi, Bordo beyazlı ekibin galibiyetinde önemli rol oynadı. İkinci sırada bulunan Bordo beyazlılar, bu galibiyetle birlikte puanını 26’ya çıkardı. Misafir takım Antalyaspor ise iki maçlık galibiyet serisini Hatay’da bıraktı. 15 puanda kalan Kırmızı beyazlı ekip, 14.sırada yer aldı.

Hatayspor, İkinci Yarıda Kilidi Açtı

Süper Lig’de geçiş hücumlarını en iyi uygulayan ekiplerdenHatayspor, Antalyaspor’un katı savunmasını ikinci yarıdaki oyunuyla aşmayı başardı. Maça, Antalyaspor’un da tercihi ile topa sahip olanbir oyun yapısıyla başlayan Bordo beyazlı ekip, ilk yarıda oldukça zorlandı.Hatay takımı, hücum hattında hızıyla fark yaratabilecek, bire birde etkili oyunculara sahip olsa da bu oyuncularındar alan becerisi yeterli değil ki Antalyaspor maçının ilk yarısı bunun örneği oldu.

Rakibinin katı savunma anlayışı sebebiyle hücumda sete yerleşmek zorunda kalan Hatay takımının topa sahip olma oyunundaki defosu tekrar ortaya çıktı. Orta sahada Ribeiro ve Santrafor Diouf’un dışında set hücumunda etkili olabilecek oyuncular oldukça kısıtlı ki rakibin 5’li savunma anlayışına karşı ilk yarıda kilidi açmakta epey zorlandılar.

Ön taraftaki Lobhanidze, Traore, El Kaabiüçlüsü daha çok geniş alanı seven, topsuz koşularıyla fark yaratan oyuncular oldukları için ilk yarıda set hücumlarında fark yaratmakta zorlandılar.Hücum hattıRakibin kalabalık savunması karşısında kaybolunca arkadan destek vermesi gereken kanat bekleri ve orta saha oyuncuları yetersiz kaldı ve Hatayspor, golü bulmasına rağmen ilk yarıda yetersiz kaldı.

İkinci yarıda ise başarılı olduğu oyun planına dönen Bordo beyazlılar, zaman zaman topu rakibine bırakarak ya da ikinci ve üçüncü bölgelere uzun toplar atıp dönen toplarda hücum presi uygulayarak rakip savunmayı dengesiz yakaladı.

İkinci yarıda A planına geçtikten sonra istediği pozisyonları bulan Hatay takımı, hem oyun üstünlüğünü hemde skor üstünlüğünü eline aldı ve maçı kazanmayı başardı. 66.dakikada oyundan çıkan El Kaabi, yaptığı skor katkısının yanında oynadığı futbol ile galibiyette önem bir pay sahibi oldu.

Antalyaspor, İlk Yarıdaki Oyununu Sürdüremedi

Hatayspor’un geçiş hücumlarını iyi analiz eden teknik direktör Nuri Şahin, ilk yarıda rakibini zayıflatmayı başardı. Savunmada beşli bir hat, önlerindedörtlü bir hat ile oldukça dar alanda rakibini savunan Antalyaspor, ilk yarının son bölümüne kadar başarılı bir plan ortaya koydu.

Topu rakibine vererek, hücum hattındaki hızlı oyuncuları ile etkili olmaya çalışan Antalya takımı, ilk yarıda istediği net gol şanslarını bulmasına rağmen bitiremedi. İlk yarıda iki farkla skor üstünlüğünü yakalama fırsatını tepen Antalya takımı, ilk yarının son dakikalarında Mukairu’nun attığı gol ile maça tutunmayı başardı.

İkinci yarıda ise oyun planını değiştiren Hatayspor’a karşı hamle yapamayan Antalya takımı, hücumda etkisiz kaldı ki ikinci yarıda rakip kaleye isabetli şut atamadan maçı tamamladı.  ilk yarıdaki katı savunma anlayışını sürdüremeyen Kırmızı beyazlılar, iki maçın ardından sahadan mağlup ayrılan taraf oldu.