ALİ AKMAN TRANSFERİNDE GELİŞMELER

Türkiye Futbol Federasyonu 1. Lig’de Bursaspor formasıyla gösterdiği performansla taraflı yansız her insanın beğenisini kazanan Ali Akman, sürem sonu için Bundesliga takımlarından Frankfurt ile anlaştı. Genç futbolcunun bu imzası büyük tartışmalara yol açtı.

Ali Akman ile alakalı bir şok daha ortaya çıktı. Galatasaray’da 17 yaşındaki Mustafa Kapı ile geçen sene süregelen süreç, bu sürem Fenerbahçe’de aynı yaşlarındaki Ömer Faruk Beyaz’la devam etti.

Son olarak Bursaspor’un 18 yaşındaki golcüsü Ali Akman’ın Eintracht Frankfurt takımına imza atması ve peşinden kadro dışı kalması, kulüp mü yoksa futbolcunun mu haklı olduğu sorusunu akıllara getirdi. Türk futbolunda son dönemde yeni bir münakaşa mevzusu başladı.

20 yaş altı genç yıldızların kulüplerinde kalmak yerine Avrupa liglerine tek tek gitmesi her insanın gündemine girmeye başladı.

Geçen yıl Galatasaray’da 17 yaşındaki Mustafa Kapı’nın kontrat yenilememesi ve peşinden bu sürem başlangıcında Fransa’nın Lille takımına gitmesiyle bu süreç tam anlamıyla gündeme girdi. Hemen 5 ay sonrasında Ömer Faruk Beyaz’la Fenerbahçe içinde ipler kopma noktasına geldi.

17 yaşındaki star sarı-lacivertli kulübün sunmuş olduğu 5 senelik yeni kontratı kabul etmek istemedi ve Avrupa’ya açılma sonucu verdi. Genç orta sahanın Almanya’da Sttutgart ve Schalke ile görüşmeleri devam ediyor. 

ALİ AKMAN OLAYI

Son olarak tartışmaları alevlendiren büyüme Bursaspor’da yaşandı. Sezon başından bu yana yeşil-beyazlıların kontrat yenilemek istediği Ali Akman, sürem sonucunda bitecek mukavelesi öncesi Almanya’dan E.Frankfurt’a resmen imza attı.

1 Temmuz 2021’den itibaren geçerli olacak 4 senelik antak kalma meydana getiren 18 yaşındaki golcü, Bursaspor’da kadro dışı bırakıldı.

Kulüpler altyapıdan yetişen genç yıldızların bilhassa asla para kazandırmadan gitmesine bozulurken, oyuncular ise daha çok forma şansı bulmak ve gelişimlerini tamamlamak için Avrupa’ya açılmak istiyor.

Merih Demiral’ın Fenerbahçe’den giderek Juventus’a kadar yükselmesi, Çağlar Söyüncü ve Zeki Çelik şeklinde adların Süper Lig’de oynamadan doğrudan Avrupa’da başarı yakalamaları, Ozan Kabak’ın Galatasaray’dan ayrıldıktan sonrasında Liverpool’a kadar tırmanışı, bilhassa 20 yaş altındaki genç star adaylarını heyecanlandırıyor.

Bursaspor, Ali Akman’dan yetiştirme tazminatı olarak toplam 390 bin euro alabilecek. Filiz lisansının çıkarıldığı ve 12. yaşına girmiş olduğu ilk kulüp olan İnegölspor, bir senelik zaman için 10 bin euro alacak.

Bunun hemen sonra 15 yaşına kadar geçen 3 sene için yeşil-beyazlılara 30 bin euro, bundan sonrasında geçirdiği dört sürem için de senelik 90’ar bin eurodan 360 bin euro, toplamda 390 bin euro kazanacak. Ancak kontrat sürem sonundan ilkin feshedilirse yeşil-beyazlılar bu bedeli de kaybedecek. 

İRFAN BUZ’UN YORUMU

Tecrübeli çalıştırıcının şu anda Almanya’da olduğunu belirtirken Avrupa medyasını yakından takip ettiğini Alman ekibi Frankfurt’un Sportif direktörünün Alman medyasına son dönemdeki en yetenekli genç futbolculardan birini takımlarına dahil ettiğini ve sevinçli olduklarını dile getirdiğini belirtti.

Ali Akman’ın Çok yetenekli ve gelecek vadeden bir futbolcu olduğunu da sözlerine ZIekledi.  İrfan Buz Bursaspor yönetiminin ve taraftarının haklı olduğunu sadece duygusal olarak değil profesyonel açıdan da yönetimin ve taraftarın isyan etmekte kabul edilebilir gerekçelerinin bulunduğunu söyledi.

Bursaspor’un büyük bir camia olduğunu Avrupa’ya gitmek isteyen oyuncunun kendisini yetiştirilen kulübede kazandırması gerektiğini belirtti. Ozan Tufan’dan örnek vererek Fenerbahçe transfer olduğunu ve Bursaspor’a 7,5 milyon euro kazandırdığını belirtti. 

Bu tip durumların kulüpler için bir hayli önemli olduğunu genç futbolcuların Avrupa’da futbol oynamasını herkesin isteyeceğimi ancak futbolcu yetiştiren kulübünde ekonomik açıdan beklenti içerisinde bulunduğunu sözlerine ekledi.