Alperen ile Gururlandık

Son olarak Beşiktaş’ta forma giyen 19 yaşındaki milli basketbolcumuz Alperen Şengün, 2021 NBA Draftı’nda 16. Sırada Houston Rockets tarafından draft edildi ve Türk basketbolseverleri gururlandırdı. Alperen Şengün, yeni sezonda dünya basketbolunun zirvesi olan NBA’da boy gösterecek.

İşte Amerikan basınının Alperen Şengün değerlendirmesi:

Sınıfın En İyi Uluslararsı Oyuncularından Biri

ESPN yazarı Mike Schmitz, Alperen Şengün ile bir röportaj yapmıştı. Mike Schmitz’e göre Alperen, bu yılki draft sınıfında yer alan en iyi uluslararası oyunculardan biri. Tecrübeli yazar, Alperen’in sırtı dönük oyunlarının 18 yaşındaki genç bir oyuncuya göre yüksek seviyede olduğu düşüncesinde.

Son yıllarda Avrupalı oyuncuların yükselişte olduğu NBA’in son sezonunda en değerli oyuncu (MVP) Sırp Nikola Jokic, NBA şampiyonu ise Yunan oyuncu Giannis Antetekoumpo’nun yıldızı olduğu Milwaukee Bucks oldu.

Alperen Şengün, Mike Schmitz ile yaptığı röportajda Shaquile O’Neal ve Hakeem Olajuwon gibi efsane oyuncuları izlediğini, izlediği her yıldızdan bir şeyler öğrendiğini ancak sırtı dönük oyunlarında yaptığı birçok şeyin doğaçlama geliştiğini açıklamıştı.

NBA gözlemcileri, Alperen Şengün’ün özelliklerini Domantas Sabonis ve Nikola Jokic gibi yıldız oyunculara benzetiyor.

İstatistikler Çok Etkileyici

ESPN’de yapılan bir araştırma, 18 yaşındaki hiçbir Avrupalı oyuncunun 19 sayoı, 9 ribaund ve 2 asist ortalamasının üzerine çıkamadığını gösteriyor. 2020-21 sezonunda Basketbol Süper Ligi’nin en değerli oyuncusu seçilen Alperen Şengün, 19,2 sayı, 9,3 ribaund ve 2,5 asist ortalaması yakalayarak ESPN’in bahsettiği sınırın üzerinde bir istatistiğe sahip oldu.

ESPN, Alperen Şengün ile NBA’de mücadele eden uzunların 18 yaşında yakaladıkları ortalamaları hesapladı. 40 dakikaya yuvarlanarak hesaplanan istatistiklere göre ortalamalar şu şekilde

  • Jusuf Nurkic: 28,2 sayı, 13,7 ribaund, 1,7 asist, 2 blok.
  • Alperen Şengün: 27,1 sayı, 13,1 ribaund, 3,4 asist, 2,2 blok.
  • Ante Zizic: 20,9 sayı, 12,5 ribaund, 0,7 asist, 2,2 blok.
  • Marc Gasol: 18,8 sayı, 9,7 ribaund, 2,1 asist, 1,5 blok.
  • Nikola Jokic: 18,3 sayı, 10,2 ribaund, 3,3 asist, 1,5 blok.

Amerikan basını ve NBA gözlemcilerinin birçoğuna göre Alperen Şengün, 2021 draft sınıfındaki en saf yeteneklerden biri.