Alperen Şengün Ligde Devleşti

ING Basketbol süper Ligi’nde sezona damga vuran isim Alperen Şengün oldu. Ocak ayında da ligin en iyi oyuncusu seçilmiş olan Beşiktaş’ın genç yıldızı, böylece üst üste 4. Kez bu ödülün sahibi olmayı başardı.

4. Kez Ligin En İyi Oyuncusu

ING Basketbol süper Ligi’nde ocak ayının en iyi oyuncusu belirlenen Alperen Şengün, başarılı performansı sayesinde üst üste 4. Kez bu ödülün sahibi oldu.

Beşiktaş forması giyen genç yıldız, ocak ayında oynadığı maçlarda 17,6 sayı, 8,6 ribaund ve 2,6 blok ortalamalarına ulaştı. Ortalama 25,4 verimliliğini arttırmış olan Alperen Şengün 4. Kez “Ligin En İyi Oyuncusu” seçilmesi pek de şaşırtıcı bir gelişme olmadı.

Alperen Şengün, takımının ocak ayında hem Fenerbahçe Beko hem de Galatasaray karşısında aldığı galibiyetlerde de büyük rol oynadı. Gen. Pivot oyuncusu, aday kadrosuna çağrıldığı A Milli Basketbol Takımı’nın, Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde oynayacağı kritik İsveç ve Hırvatistan maçlarında da siyah beyazlı formayı terletecek.

Avrupa basketbolunun öne çıkan genç oyuncularından biri olan Alperen Şengün’ün sezon sonunda NBA seçmelerine de katılması bekleniyor.

Alperen Şengün Kimdir?

Alperen Şengün, 25 Temmuz 2002 tarihinde dünyaya gelmiştir. Genç pivot oyuncusu Türkiye Süper Ligi Beşiktaş forması giymektedir. Alperen Şengün, 25 Temmuz 2002’de Türkiye’nin kuzeydoğusundaki Giresun’da doğdu.

Ailesi onun yüzme sporunda çalışmaya başlamasını istedi. Ancak Alperen Şengün, ağabeyinin sporu oynamasını izlediği için basketbol sporunu tercih etti. Böylece sekiz yaşında basketbol oynamaya başladı. Önceleri, aslında her iki sporda aynı anda yarıştı.

Bununla birlikte, her iki spor için de uygun şekilde antrenman yapmak için gerekli olan gerekli zamanın olmaması gibi pratik sorunlar nedeniyle, bunlardan birini seçmek zorunda kaldı. Basketbola devam etmeye karar verdi.

Şengün, 2012 yılında Giresun Üniversitesi spor kulübünün genç takımları ile genç sistem basketbolu oynamaya başladı. 2014 yılına kadar oynadı.

Şengün, bir gençlik sporları festivali sırasında baş antrenör Ahmet Gürgen tarafından keşfedildikten sonra, o zamanlar Banvit olarak bilinen Türk kulübü Bandırma’nın genç takımlarına katılmak üzere Giresun’dan Bandırma’ya taşındı.

Ağustos 2014’te Banvit ile bir gençlik sözleşmesi imzaladı. Şengün, 2018–19 sezonunda Banvit’in gençleri ile yarışırken, sonunda 2017’de kurulan Türkiye Basketbol Küçükler Ligi şampiyonluğunu kazandı. Şengün aynı zamanda Türkiye Küçükler Ligi MVP’si seçildi.

Ağustos 2020 tarihinde ise Beşiktaş ile 3 yıllık bir kontrat imzaladı.