Altay’ın İkizleri Marco Paixao

Altay’ın gol makinesi olarak alınan Marco Paixao, Türkiye’ye geldiğinden bu yana gol atmadan duramıyor. Portekizli yıldızın kariyer yolculuğu ve ikiz kardeşi ile futbolda yollarının kesiştiği başarılı kariyerini sizler için mercek altına aldık.

18 Eylül 1984 yılında Portekiz’in Sesimbra bölgesinde ailenin ikiz çocuklarından biri olarak dünyaya gelen Marco Paixao, kardeşi gibi futbola Sesimbra’da başladı. Marco ve Flavio kardeşler, burada geçen iki yıllarının ardından, her ne kadar kariyer yolcukları benzer olsa da ikizlerin yollarını 2006 yılında ayrıldı. Flavio İspanya’nın Villanovense takımına transfer olurken, kardeşi Marco’nun yolu aynı ülkenin Guijuelo ekibine düştü.

İskoçya Takımında Buluştular

Marco Paixao, Guijuelo kulübünün ardından İspanya alt liglerinden Logrones ve Lenoesa takımlarında oynadı. 2009 yılında İskoçya’nın Hamilton kulübü ile sözleşme imzaladı. Hamilyon aynı transfer döneminde Flavio Paixao’yu da transfer etmişti. Aynı pozisyonda oynayan ve fiziki özellikleri birbirine inanılmaz derece benzeyen iki kardeş takımın gol yükünü sırtlandı.

Fakat Hamilton kariyerleri iki kardeş içinde istedikleri gibi geçmedi. Marco, bu kulüpte çıktığı 57 maçta 7 gol ve 4 asist elde ederken Flavio 60 maçta 9 gol ve 6 asist elde etti.

İran Ligi Kardeşleri Rakip Yaptı

İki kardeş Naft Tahran ve Tractor Sazi takımları ile İran liginde yer aldı. Fakat bu sefer birbirlerine rakip oldular. Flavio’nun neredeyse 3 maçta 1 gol ortalaması tutturduğu Tractor Sazi takımı bir nebze daha başarılı gösterilse de Marco, bu lige de bekleneni vermemişti. Ardından Kıbrıs’a transfer oldu.

Ethnikos Achnas kulübünün formasını bir yıl boyunca giyen Marco Paixao, attığı 15 gol ile kendini tekrar buldu. Başarılı ve yükselişte olan bir forvet oyuncuyken Polonya Ligi’nden kontrat teklifi aldı. 2013 yılında Slask Wroclw’a transfer olan Marco’nun yanına bir sene sonra kardeşi de geldi. İkizler tekrar aynı takımda yer aldı ve Polonya’da gol hanedanlığı tekrar kuruldu.

Slasl Wroclaw formasını iki sezon terleten Marco Paixaso bu kulüpte 66 maça çıktı ve 34 gol attı. Bu süreçte Avrupa kupalarında Sevilla ve Club Brugge kalelerini havalandıran yıldız oyuncu çapraz bağlarının yırtılmasına rağmen sakatlığında formunu kaybetmedi ve Prag’dan transfer teklifi aldı. Daha sonra iki isimde Polonya Ligi’ne geri döndü ve Lechia Gdansk da tekrar buluştu.