Altınordu Enis Destan’ı Kadro Dışı Bıraktı

Türk futbolunun oyuncu fabrikası Altınordu, bir kez daha çok konuşulacak bir karara imza attı. “İyi Birey, İyi Vatandaş, İyi Futbolcu” mottosuyla yola çıkan ve özellikle Avrupa’ya ihraç ettiği yetenekli genç futbolcularla adından söz ettiren Altınordu’da Başkan Mehmet Seyit Özkan, futbol camiasında çok sık rastlamadığımız bir davranışla yine takdir topladı.

İzmir temsilcisi Altınordu’yu bir oyuncu fabrikası haline getirerek, genç oyuncuların öğrenim hayatlarından, yaşamlarına, ahlaki değerlerinden, toplumsal rollerine kadar her alanda yetişmesine katkı sağlayan projenin yaratıcısı olan Mehmet Seyit Özkan, takımdaki oyuncuların kulübün değerleriyle gelişmesine çok önem verip bunlardan taviz vermeyerek kararlı duruşunu gösteriyor.

Enis Destan Rakibe Hakaret Etti, Kulüp Cezayı Kesti

Hafta içinde oynanan 68 Aksaray Belediyespor karşılaşmasının devre arasında iki takım oyuncuları da soyunma odasının yolunu tutarken, Altınordu’nun geleceği parlak forveti Enis Destan’ın rakip takım futbolcusuna hakaret ettiği temsilci raporlarına yansıdı. Olaylar büyümeden yatıştırılırken 19 yaşındaki oyuncu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edildi.

PFDK tarafından kendisine herhangi bir yaptırım uygulanmayan Enis Destan, Altınordu FK Başkanı Mehmet Seyit Özkan’dan ise kaçamadı. Kulübün değerleri ve misyonu doğrultusunda sadece Türk oyunculara şans veren ve genç Türk oyuncuları futbola kazandırmayı hedefleyen İzmir kulübünün başkanı, Enis Destan’ı bu olay sebebiyle kadro dışı bıraktı.

Enis Destan Sezon Başında Avrupa Yolundan Döndü

Geçen sezon oynadığı futbolla 3 büyükler de dahil olmak üzere birçok kulübün dikkatini çeken Enis Destan, tıpkı Cengiz Ünder, Çağlar Söyüncü ve Burak İnce gibi Avrupa’da futbol oynamanın hayalini kuruyordu. Başkan Mehmet Seyit Özkan, genç oyuncuların Avrupa hayallerini gerçekleştirmelerini destekleyen bir yönetici tavrıyla, sezon başında transfer görüşmelerini sürdürmesi için izin Enis Destan’a izin vermişti.

2019-2020 sezonunda Altınordu formasıyla 12 gol atıp 3 asist yapan Enis Destan, Türkiye Ümit Milli Futbol Takımı ile de başarılı bir grafik çizmişti. Hali hazırda Avrupa’daki gözlemcilerin takip ettiği Altınordu’daki bu çıkışıyla dikkatleri üzerine çeken Enis Destan için yaz boyu başta RB Salzburg olmak üzere birçok kulüp nabız yoklamıştı. Buna karşın anlaşma sağlanamamış ve Enis Destan kulübünde kalmıştı.

Gerçekleşmeyen transferi sonrasında performansıyla geçen sezonu aratan Enis Destan, 2020-2021 sezonunda çıktığı 13 maçta (11 lig, 2 kupa) sadece 2 gol kaydederek beklentilerin altında kaldı. Türkiye 21 Yaş Altı Milli Futbol Takımı’nın da formasını terleten genç forvet, 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası elemelerinde forma giydiği 5 maçta 2 gole imza attı.

Transfer periyodunun özellikle genç oyuncuları olumsuz olarak etkileme ihtimali bilinirken, Altınordu gibi eğitimle özdeşleşmiş bir kulübün bu süreçte Enis’e destek vereceğinden şüphe yok. Görünen o ki Altınordu Başkanı Mehmet Seyit Özkan, Enis Destan’ı yakından takip edip onu eski günlerine döndürmeye çalışacak.