küresel salgın

Amatör Liglerde Corona Virüsü Tedirginliği

Dünyada küresel salgın olan corona virüsü 220 ülkede görüldü. 06 haziran itibariyle dünyada covid 19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 393 bin oldu ve virüs ile mücadele eden ülke sayısı 179 oldu. Corona virüsünün yayılmasının önlenmesi için ilk alınan önlemlerden biri lig maçlarının ertelenmesiydi.

Türkiye’de 19 Mart tarihinde ertelenen lig maçları 12 haziran’da başlıyor. Maçlar yeni normal olarak adlandırılan düzende ve covid 19 önlemleriyle seyircisiz oynanacak. Futbolda amatör ligler ise 18 Temmuz’da başlayacak. Amatör liglerdeki maçlarda da covid 19 önlemleri alınsa da amatör lig futbolcularının maçlara çıkmama ihtimalinin olduğu açıklandı. Futbolcuların covid 19 tedirginliği sebebiyle maçlara çıkmamayı düşündükleri iddia edildi.

‘’Kulüpler Ligden Çekilebilir’’

Eskişehir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Sadri Atam amatör ligdeki futbol kulüplerinde oynayan futbolculardan şehir dışında olanların fazla olduğunu ve bu durumda futbolcuların toplanmasında sorun yaşanacağını açıkladı. Sadri Atam bu durum sebebiyle amatör ligden çekilen futbol kulüplerinin olabileceğini ve bunun da bir sorun olduğunu ifade etti.

Futbol kulüpleri lig maçlarının oynanmaması, başladığı dönemde de seyircisiz oynanması sebebiyle ciddi mali sıkıntıya girdiler. Futbol kulüplerinin en büyük gelir kaynağı olan maç gelirleri covid 19 nedeniyle kesildi. Bu mali sıkıntıyı amatör lig futbol kulüpleri ise daha derinden hissediyor.

Güncel Yazılar