AMERİKALI SAĞ BEK GALATASARAY’DA

Süper Lig’in devlerinden Cimbom, Newcastle United takımın sağ beki DeAndre Yedlin ile anlaşma sağladı. İngiliz ekiplerinden Newcastle United ile 2020 – 2021 sezonunun sonuna kadar mukavelesi devam eden Amerika Birleşik Devletleri uyruklu oyuncu, sözleşmesinin sına ermesinin ardından İstanbul’a gelerek sarı kırmızılı ekibe katılacak.

Bir yandan devre arasında takıma güç katmak için ara transferinde yoğun mesai harcayan Galatasaray bir yandan da sezon sonu için de transfer hazırlıkları yapıyor.

BONSERVİSSİZ OYUNCU TRANSFERİ KURALI

UEFA kuralları gereği 23 yaş üzerindeki futbolcuların sözleşmesinin son 6 ayı kalması durumunda başka kulüpler ile sözleşmesinin devam ettiği kulübünün onayı olmadan transfer görüşmesi yapabiliyor.

Ancak yapılan bu görüşmelerde anlaşma sağlansa bile transfer olacak oyuncu sözleşmesi bitmeden anlaşma sağladığı kulübe imza atamıyor.

Bu transfer yolunun en büyük avantajı ise hem oyuncular hem de transferi gerçekleştirecek kulüpler adına ekonomik bir çözüm sunması olarak göze çarpıyor. Sarı-kırmızılı ekip, Newcastle United ekibinin formasını terleten ve 2020 yılında ligimizin önemli ekiplerinden Beşiktaş’ın da transfer listesinde yer alan Amerika Birleşik Devletleri pasaportlu sağ bek oyuncusu DeAndre Yedlin ile transferi konusunda anlaşma sağladı.

Transferin kesinleşmesi İngiliz yayın organlarından olan Express tarafından futbol tutkunlarına duyuruldu.

TRANSFERİN ARKA PLANI

Siyah beyazlı ekipteki geleceğinin belirsiz olması sebebiyle mutlu olmayan Amerikalı sağ bek oyuncusu, Newcastle United’in sözleşmesini uzatma adına bir görüşme talebi iletmemesi ve sürecin uzaması futbolcunun kariyeri için yeni teklifleri değerlendirmesine sebep oldu.

Bu süreci yakından takip eden aslan, oyuncu için doğru zamanda hamle yaparak transferi bitirdi. DeAndre Yedlin, Newcastle United takımı ile ilgili kariyerinde belirsizliğin olduğunu belirtirken şu an Newcastle United’in kendisinin takımda kalması konusunda istekli olmayışının gözden çıkarıldığı yönünde bir tutum olduğunu düşünüyor.

Bu belirsizliğin kendisini olumsuz etkilediğini ve kariyer planında netlik olmasını istediğini belirtti. Menajeri aracılığıyla yönetimle görüşme isteğini belirtmesinin ardından Newcastle United yönetiminin bu talebi ertelemekten öteye gitmemesini kaydeden 27 yaşındaki yıldız futbolcunun Galatasaray’a transferi sezon sonunda gerçekleşecek.