ANADOLU EFES BEKO’YU 106-74 YENDİ

Türk Hava Yolları Avrupa Ligi’nin 26. haftası Türk derbisine sahne oldu. Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko’yu deplasmanda 106-74 yenik etmeyi başardı.

Fenerbahçe Beko’nun en iyi yapmış olduğu işlerden olan ve bu anlamda Türk Hava Yolları Avrupa Ligi’nde önder konumda bulunan, sırtı dönük oyunlarla maça adım atmak isteyen ev sahibi ekibin bu taktiğini, koç Ergin Ataman ikili sıkıştırmalar ile oldukça iyi bozdu.

FENERBAHÇE BEKO’NUN SERİSİ BOZULDU

Öyle ki Fenerbahçe Beko ilk çeyreğin ilk 4 dakikasında tam 5 top kaybı yapmış oldu ve asla rakam bulamadı. Buna rağmen misafir takım Anadolu Efes, son haftaların bilhassa de Barcelona maçının star isimlerinden Sertaç Şanlı ile üst üste iki sayılık isabetler bulmayı başardı ve hemen hemen çeyreğin yarısında farkı çift hanelere çıkardı.

Alınan mola ile setleri Nando De Colo’nun üstünden oynamaya başlayarak sayılar bulmayı başaran sarı lacivertli kadroya karşı Anadolu Efes önlemini iyi aldı ve devreye giren isim Vasilije Micic oldu.

Sırp guard ilkin yapmış olduğu asistlerle sonrasında da bulmuş olduğu birebir sayılarla hemen hemen ilk çeyreğin başından itibaren ekibi sürükleyen isim oldu. Pota altında Vesely’i ikili sıkıştırmalarla durdurmayı başaran Anadolu Efes bu sayede ilk çeyreği tam 13 rakam farkla kapatmayı başardı.

ANADOLU EFES RÜZGARI ESTİ

İkinci yarıya Anadolu Efes fırtına benzer biçimde başladı. İlk iki çeyreğin yıldızı Micic, bu çeyrekte bulmuş olduğu üst üste üçlüklerle Fenerbahçe Beko’yu savunmasız bıraktı desek abartmış olmayız.

Fenerbahçe Beko her ne kadar Micic’e ilkin Ulanovas sonrasında da De Colo’ nun üçlükleri ile cevap verse de ofansif anlamda rakibine karşı bulmuş olduğu bu dış atışların haricinde cevap vermeyi başaramadı ve farkın açılması da kaçınılmaz oldu.

İlk çeyreğin sürpriz isimlerinden olan Sertaç Şanlı da yeniden sürpriz bir halde bu çeyrekte de iki zor üçlük bulunca misafir takım alıştığımız Anadolu Efes saldırı serisini bu çeyrekte bize izletmeyi başardı.

Çeyrek biterken oyuna yine giren ve yine takımın liderliğini eline alan Sırp guard Micic hemen hemen çeyrek biterken 32 rakam bulmayı başardı. Böylelikle farkı daha da açmayı başaran Anadolu Efes son çeyreğe de tam 23 rakam önde girmeyi başardı.

Karar periyoduna Beabuaus’ nın şık üçlüğü ile süregelen Anadolu Efes ev sahibi ekibin de gardının iyice düşmesi ile istediği oyunu dikte etmeyi başardı. Henüz ilk dört dakika sonucunda farkı yedeklerinin de katkısı ile 30 sayıya kadar çıkaran Anadolu Efes; bu sayede takımın bitap oyuncusu Micic’ i de dinlendirmeyi başardı.

Anadolu Efes’ in karşısında Vesely ve De Colo haricinde bilhassa oyun kurucu pozisyonunda istediği katkıyı alamayan Fenerbahçe Beko da bu andan itibaren oyunu rölantiye aldı ve misafir takım bu sürem Euroleague rakam rekorunu kırdığı maçta tam 32 rakam farkla rakibini sonuna kadar hak ederek hakkederek kazanmasını bildi.