Anadolu Efes Berlin’de Moral Arıyor

THY Avrupa Ligi’nin ve ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin son şampiyonu Anadolu Efes, bu sezon beklentilerin çok altında bir performans sergiliyor.

Kadrosunu büyük ölçüde korumasına rağmen sezonun bu bölümüne kadar bir türlü istediği randımanı alamayan Anadolu Efes, 11 Kasım tarihinde oynayacağı maçta Almanya’da ALBA Berlin karşısında galibiyet arayacak.

Anadolu Efes Ritmini Bulamadı

Geçtiğimiz sezon şahane bir performans sergileyerek THY Avrupa Ligi’nde ve ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde kupa kaldırma başarısını gösteren Anadolu Efes, bu sezona oldukça kötü bir giriş yaptı. Kadro yapılanması, yaş ortalaması ve sakatlıklar gibi sebeplerden kaynaklı olarak bir türlü ritmini bulamayan Anadolu Efes, yerel ligde istediği sonuçları almayı başarsa da özellikle THY Avrupa Ligi’nde can sıkıcı bir performans sergiliyor.

THY Avrupa Ligi’nde çıktığı 8 maçta sadece 2 galibiyet alabilen ve geriye kalan 6 maçta parkeden boynu bükük ayrılan Ergin Ataman ve öğrencileri, 9’uncu maçta konuk olacağı ALBA Berlin karşısında galibiyet alarak morallenmek istiyor.

Alman temsilcisi karşısında çıkacağı maçla birlikte Avrupa’da 736’ıncı maçına çıkacak olan Anadolu Efes, bu karşılaşmalarda 417 galibiyet ve 318 mağlubiyet aldı. 2001/2002 sezonundan bu yana THY Avrupa Ligi’ne katılan Anadolu Efes, bu turnuvada ise 488’inci maçına çıkacak.

THY Avrupa Ligi’nde bu zamana kadar çıktığı maçlarda 260 galibiyet ve 227 mağlubiyet alan Anadolu Efes, birisi koronavirüs nedeniyle iptal edilen sezon da dahil olmak üzere son 3 sezonun tamamında oynadığı basketbolla Avrupa’ya damga vurmuştu.

FIBA’nın organizasyonlarında iki kez karşılaştığı ALBA Berlin’i iki maçta da mağlup eden Anadolu Efes, THY Avrupa Ligi’ndeki 12 maçta ise 11 galibiyet ve 1 mağlubiyet aldı.

Ergin Ataman Nasıl Çözüm Bulacak?

Şampiyon kadrosunda Shane Larkin ve Vasilije Micic gibi iki önemli oyuncuyu barındıran ve özellikle Micic’i kadrosunda tutarak bu sezon adına da iddiasını devam ettiren Anadolu Efes’in en büyük kaybı olarak finaldeki rakip Barcelona ile anlaşan Sertaç Şanlı oldu.

Sertaç’tan boşalan pozisyona eklemeler yapsa da istenen verimi henüz alamayan Anadolu Efes, bu konuda yaşadığı sıkıntıları aşmanın planlarını yapıyor. Rus temsilcisi Zenit karşısında oldukça kötü bir performans gösteren ve bu sezon sadece UNİKS Kazan ve Zalgiris karşısında galip gelebilen Ergin Ataman ve öğrencilerine bu galibiyetlerin kıstas olması ise mümkün değil.

Turnuvanın en zayıf takımları arasında gösterilen iki takım karşısında ter idmanı oynar gibi galibiyetler alan Anadolu Efes, Panathinaikos, Olimpia Milano, Lyon, ÇSKA ve Real Madrid karşısında sahaya çıktığı maçlarda ise yeterli performanslar gösteremedi.

Geçtiğimiz sezona da bu şekilde geç bir şekilde ritmini bulan Anadolu Efes, kuşkusuz koç Ergin Ataman’ın liderliğinde bir çıkış yolu bulacaktır ancak geçen her gün takımın ivmesini olumsuz etkileyebiir.