Anadolu Efes Sahasında Mağlup

Geçtiğimiz sezonun Avrupa şampiyonu Anadolu Efes, bu sezon kendisine yakışmayan bir performans sergilemeye devam ediyor.

THY Avrupa Ligi’nin 8’inci haftasında Sinan Erdem Spor Salonu’nda Zenit St. Petersburg’u ağırlayan temsilcimiz, kendi sahasında kötü bir performans sergilediği maçta rakibine 90-79 mağlup oldu ve 8 maçta 6’ıncı mağlubiyetini alarak dibe vurdu.

11 Kasım tarihinde ALBA Berlin’in konuğu olacak Anadolu Efes’in en kısa sürede toparlanması gerekiyor.

Zenit Maçından Notlar

THY Avrupa Ligi’nin 8’inci maçında Zenit Petersburg’u ağırlayan Anadolu Efes, Simon üzerinden ataklarla başladığı maçta 5’inci dakikaya 10-9 önde girmeyi ve sonrasında Pleiss’in dış şut katkısıyla Zenit savunmasını yıpratmayı başarsa da Zenit’in ikili oyunlarına engel olamadı ve ilk çeyrek 22-20 Petersburg üstünlüğüyle sona erdi.

Petrusev ile birlikte sayı bulmayı başarsa da savunmada yaşadığı sorunlara maç boyu çözüm bulamayan Anadolu Efes, Rus temsilcisinin Kuzminkas üzerinden kurguladığı ataklara cevap veremedi ve ikinci çeyreğin ilk yarısında verilen televizyon molasında 27-36 geride girdi.

Moladan dönüşte de istenen silkinmeyi yaşayamayan Anadolu Efes, Zenit Petersburg’un 13-2’lik serisine mani olamadı ve soyunma odasına 33-47’lik bir skorla geride girdi. İkinci yarıda da konsantrasyonunu bir türlü sağlayamayan Anadolu Efes, üçüncü çeyreğin daha üçüncü dakikasında 36-61 geriye düşmüştü.

Anadolu Efes koçu Ergin Ataman’ın bu dakikalarda aldığı mola Anadolu Efes’i biraz daha kendisine getirmeyi başardı ve temsilcimiz Moerman ve Bryant ile sayılar bulmaya başladı ancak temsilcimizin bu direnci çok sürmeden düşünce son çeyreğe Anadolu Efes son çeyreğe 22 sayı farkla geride girmek durumunda kaldı.

Son çeyrekte oyuna Shane Larkin’in girmesiyle birlikte beklenen değişim kendisini biraz gösterdi ve fark 9 sayıya kadar indi ancak yine de Zenit Petersburg parkeden 90-79 galip ayrılan taraf olmayı başardı. Anadolu Efes bu skorla 8’inci maçlarda 6’ıncı mağlubiyetini alırken, Zenit Petersburg 5’inci galibiyetini alarak moral buldu.

Maçın başından sonuna kadar oyunun hakimi olan Rusya temsilcisinin oyununu takdir eden Anadolu Efes koçu Ergin Ataman maç sonunda yaptığı açıklamalarda, ikinci çeyrekten itibaren oyuna olan odaklarını kaybettiklerini ve hem savunmada hem de hücumda hatalar yaptıklarını belirtti.

Çok kötü bir performans sergileyerek aldıkları kötü mağlubiyetin sebeplerini tahlil ederek üstüne çalışacaklarını belirten başarılı koç, takımda yaşanan problemleri çözme gücüne sahip olduğunu tüm kariyeri boyunca göstermişti.

Anadolu Efes’te Birçok Problem Var

2 maçtan galip gelmesine rağmen bu maçların Anadolu Efes için kriter olamayacağı zaten bilinen bir gerçekti.

Çok uzun zamandan bu yana kendisine yakıştırılan performansın yakınından dahi geçemeyen Anadolu Efes’te takviyeye olan ihtiyaç, odaklanma konusunda yaşanan sorunlar ve zihinsel anlamda yaşanan problemlerin son şampiyonun performansını olumsuz biçimde etkilediğini söylemek yanlış olmaz. Bu görüntüyle birlikte Anadolu Efes’in genelde sezon içinde geç forma giren bir takım olması temsilcimiz adına endişelerin artmasına mani oluyor.