Anadolu Efes Üst Üste Kazandı

Geçtiğimiz sezonun THY Avrupa Ligi şampiyonu Anadolu Efes, bu sezona istediği türden bir giriş yapamadı. ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde ve THY Avrupa Ligi’nde istediği sonuçları almak konusunda başarılı olamayan Anadolu Efes, bu hafta THY Avrupa Ligi’nde oynadığı maçlarda ise oldukça iyi bir performans gösterdi.

THY Avrupa Ligi’nin çift maçlı haftasında ilk olarak ALBA Berlin’i geçen Anadolu Efes, 17 Kasım tarihinde oynadığı maçta Olympiakos’u da devirmeyi bildi ve bu sezon ilk kez üst üste iki galibiyet almayı başardı.

Anadolu Efes Son Çeyrekte Maçı Kopardı

Ergin Ataman koçluğunda Türk basketbol tarihine bir kez daha geçen Anadolu Efes, bu sezon ritmini bulmak konusunda birçok problem yaşadı. Sertaç Şanlı’dan dolan boşluğu doldurmak konusunda tam olarak istenilen seviyeye gelemeyen Efes, savunmada ve takım oyununda da belirli problemler yaşamıştı.

Kendisinden çok alt seviyedeki takımlar karşısında galibiyet almayı başarsa da kendisine denk veya yakın takımlarla karşılaştığı maçlarda mağlubiyetten kaçamayan temsilcimiz, THY Avrupa Ligi’nin 10’uncu haftasında şeytanın bacağını kırmışa benziyor.

17 Kasım tarihinde oynadığı Olympiakos maçında aldığı galibiyetle bu sezon ilk kez üst üste iki galibiyet almayı başaran temsilcimiz, Yunan ekibi karşısında da son çeyrekte gösterdiği etkili performansla maçı kazanmayı başardı. Beaubois liderliğinde maça hızlı başlayan Anadolu Efes maça 6-0 önde girmeyi başarsa da pota altını savunmak konusunda yaşadığı sıkıntılar nedeniyle Olympiakos’a çok fazla şans verdi ve ilk çeyrek Yunan ekibinin 25-23 üstünlüğüyle sonuçlandı.

İkinci çeyrekte kısa oyuncularıyla sayılar bulan Anadolu Efes, buna karşın rakibinin uzunlarını savunmakta zorlanmaya devam ettiği dönemlerde üstünlüğü ele geçirmekte zorlansa da boyalı alan savunmasını yaptığı dakikalarda 36-35 öne geçmeyi başardı.

İlk yarı Shaq McKissic’in son saniye basketiyle birlikte 44-44 eşitlikle sona erdi. Moerman’ın skor katkısına Walkup ile karşılık vermeye çalışan Olympiakos, Larkin ile farkı açmaya çalışan Anadolu Efes’e Mustafa Fall ile cevap verdi ancak Anadolu Efes son çeyreğe 68-66 önde girmeyi başardı. Beaubois ve Simon ile birlikte son çeyreğe çok hızlı başlayan Anadolu Efes, savunmadaki ritmini de yükseltti ve bu sayede rakibini peş peşe top kayıpları yapmaya zorladı.

Tam 6 dakika boyunca rakibine sayı şansı dahi vermeyen Anadolu Efes, son 4 dakikaya 79-66 gibi bir skorla girmeyi başardı. Savunmadaki üstün performansını son çeyreğin tamamına yaymayı başaran Lacivert Beyazlı temsilcimiz, maçtan da 88-69 galip ayrılmayı başardı.

Ergin Ataman’ın Açıklamaları

Olympiakos karşısında alınan galibiyetin kendileri için çok değerli olduğunu belirten Ergin Ataman, sadece 6 top kaybı yapmalarını öne çıkartırken, 21 asistle biten maçta takım oyunundaki başarılarına da değindi.

Maçın en skorer oyuncusu Rodrigue Beaubois’in elinin sıcaklığından bahseden tecrübeli koç, diğer oyuncuların atışları kaçırdığı bir ortamda oyuncusunun bu formunun değerli olduğunu belirtti. Son çeyrekte gösterdikleri performansa değinen Ergin Ataman, taraftarların da kendilerini desteklemekten vazgeçmediğini ve kendilerine inanan 10 bin taraftar olduğunu aktardı.