ANADOLU EFES’İN KÖTÜ GİDİŞİ

Anadolu Efes THY Avrupa ligin’ de bu sezona çıktığı dört karşılaşmadan da sıfır çekerek başlayan Anadolu Efes ancak 5. Karşılaşmasında galibiyet ile tanışa bildiler.

Anadolu Efes sezon başında kadrosunda en önemli oyuncularından birisi olan Sertaç Şanlı’yı İspanyol ekibi olan Barcelona ‘ya kaptırarak başladılar. Anadolu Efes için oldukça önemli bir görev adamı olan Sertaç Şanlı ‘nın takımdan ayrılmasından sonra yerine gelen Filip Petrusev ile yerini doldurmak isteseler de aynı performansı alamadıkları çok net ortada görünüyor.

Takıma yeni katılan oyuncunun kısa sürede uyum sağlaması ve takım da ki taktik anlayışa alışması da oldukça uzun sürdü. Sırp oyuncunun takıma uyum sağlayıp gerçek performansına ulaşması zaman alacak gibi.

YILIN SAVUNMACISI BYRANT DUNSTON PERFORMANSI

Yılın savunmacısı ödülünü kazanan Bryant Dunston ilerleyen yaşının etkisi ile eski agresif ve atletik yapısını yavaş yavaş geri de bırakmaya başladı. Sahada kalma süreside düşe Bryant Dunston fiziksel olarak düşüş yaşaması takımı Anadolu Efes’ in savunmada oldukça zor anlar yaşamasına sebep oluyor.

LARKİN VE MİCİC UYUM SORUNU

Ligin en iyi iki oyuncusu Micic ve Larkin ikisi de Anadolu Efes için oldukça önemli lider karakterdeki oyuncuların takımının hücum da çok fazla sayı katkısı beklediği iki oyuncu yaptıkları top kayıpları ile hem hücum da hem de savunmada beklenen performansın çok altında kaldılar. İki oyuncunun toplam top kayıpları 31 olurken dış çizgiden atışlarında isabetsiz kalmaları da sayı üretmekte Anadolu Efes ‘i bir hayli zorlamış durumda.

FİKSTÜR VE ŞAMPİYONLUK ETKİSİ

THY Avrupa liginde geçtiğimiz sezonu şampiyon olarak tamamlayarak kupayı kazanan Anadolu Efes artık rakiplerine göre büyük bir tehdit oluşturan takım rakipleri de artık özel önlemler alarak karşılaşmaya çıkıyorlar. Hedef takım olarak artık öne çıkan Anadolu Efes için bu sezon ki karşılaşmalarında oyuncularının omuzlarına binen yükte bir artmış durumda oluyor. Bu sezon başında yollarını ayırdıkları oyuncularının yerine gelenler ve oyun sisteminin oturması yeni takımın buna uyum sağlaması neredeyse 4 haftalık süreçte çok net yansımış oldu. Anadolu Efes özellikle son iki yılda ki oyunları ile oldukça başarılı bir periyot yakalamış olsalar da bunu sürdüre bilmeleri bir hayli zor olacak gibi görünüyor.

Anadolu Efes’in bu sezon ki kötü gidişatında fikstür olarak da bir şanssızlık yaşadığı da ortada. Sezona oldukça zorlu İspanyol ekibi Real Madrid deplasmanın da başlayarak giren takım sonrasında içerde CSK Moskova maçı ile başladıkları periyotta lig de içeride Karşıyaka maçı ile hemen pesinden iki Avrupa ligi maçı ile zorlu üstü üste 5 maç Anadolu Efes i bir hayli yıpratmış durumda.

 Sezona oldukça sıkışık bir fikstür ile başlayan Anadolu Efes oyuncularının kısa sürede birbirleri uyumu taktik olarak da uyum sağlamaları zaman alacak gibi görünürken üst üste kazanılacak maçlar ile yeniden eski formalarına ulaşacaklardır.