Antalyaspor’da Berkay Özcan Rüzgarı

Süper Lig’in 10. Haftası 24 Ekim Pazar günü oynanan maçlarla devam ederken, futbolseverlerin bir kısmı da iki genç ve yeni teknik direktörün karşılaşmasındaydı.

Ersun Yanal ile yollarını ayırdıktan sonra aktif oyuncusu Nuri Şahin’i futbol sorumlusu olarak takımın başına getirerek radikal bir karara imza atan Antalyaspor ile Aykut Kocaman’ı gönderdikten sonra Emre Belözoğlu’nu takımın başına getiren Başakşehir’in karşılaştığı maçta gülen taraf Emre Belözoğlu ve öğrencileri oldu.

Antalya’da oynanan maç iki taraf adına da olumlu gelişimlerin olduğu bir maç olurken, sahanın yıldızı attığı 2 golle takımına galibiyeti getiren Berkay Özcan oldu.

Serbestlik Başakşehir’e Gol Getirdi

Başakşehir’e Emre Belözoğlu geldikten sonra beklenen gelişmelerden birisi de Berkay Özcan’ın daha serbest bir rol oynayarak takıma katkıda bulunmasıydı.

Genel olarak bu beklentinin gerçeğe dönüştüğünü söylemek ve Antalyaspor karşısında galibiyeti bu değişikliği getirdiğini belirtmek yanlış olmaz. Daha da serbest bir rolde oynayan, bir serbest oyuncu gibi olarak takımda görev alan Berkay Özcan, ceza sahasına yaptığı koşularla rakip yarı sahada tehlike yaratmayı başarırken, bu maçta Başakşehir efsanesi Edin Visca’nın artan formuyla birlikte gelen ilk gol Başakşehir’i oldukça rahatlattı.

Berkay Özcan’ın hem kendisinin hem de takımının attığı ikinci gol de aynı set oyunu üzerinden geldiğinde dakikalar 56’yı gösteriyordu. Emre Belözoğlu yönetiminde yükselişine devam eden Başakşehir, zorlu deplasmandan aldığı 3 puanla evine dönerken, Nuri Şahin yönetimindeki Antalya’da ise gelişen oyunun skora yansıması için biraz daha sürenin geçmesi gerekecek gibi gözüküyor.

Antalya Hücumda Daha İyi

Ersun Yanal gibi önemli bir hücumu seven teknik direktör, Antalyaspor’u yönettiği dönemde bambaşka bir stratejiyi benimsemişti. Takımı biraz daha geriye yaslayan ve 6’lı savunmayla pek çok maça çıkan Antalyaspor, Nuri Şahin’in takımın başına getirilmesiyle birlikte hücum anlamında daha iyi performanslar göstermeye başladı.

Doğukan, Bünyamin gibi topla hızlı hareket edebilen oyunculara, yetenekli hücumcuların destek olduğu Antalyaspor hücumlarının skora dönüşebilmesi için hem özgüvene hem de zamana ihtiyaç olduğu anlaşılıyor.

Yıllar boyu Avrupa’nın birçok kulübünde önemli hücum setlerini başlatan oyun kurucu olan Nuri Şahin’in şimdiden Antalyaspor’un hücumlarına yaptığı katkılar görülüyor. Başakşehir karşısında 3’lü savunmayla sahaya çıkan ve orta sahayı kalabalık tutarak Başakşehir’i daraltmayı amaçlayan Antalyaspor bu amacını yerine ne kadar getirebildi tartışılır ama Ersun Yanal döneminden bu yana yaşadığı hücum kısırlığını aşmışa benziyor.

Bu maç en uçta Crivelli ile başlayan Antalyaspor’da Haji Wright, Houssam Ghacha, Gökdeniz Bayraktar, Paul Mukariu gibi önemli hücum ayaklarının yedek kulübesinde olmuş olması, Antalya’nın sahaya çıkan takımıyla gol bulması halinde farkı daha da arttırabileceği opsiyonlarının olduğu anlamına geliyor.

Nuri Şahin ile birlikte çıktığı 2 maçtan şu ana kadar 1 puan toplayan Antalyaspor’un biraz daha zamana ihtiyacı olacak.