2019 yılı

Arsenal’in Örnek Davranışı

Çin’de 2019 yılı sonunda Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü Çin’den bütün dünya ülkelerine ve Türkiye’ye yayıldı. Amerika ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere her gün covid 19 sebebiyle binlerce insan hayatını kaybediyor ve Türkiye’de de 15 Nisan itibariyle covid 19 sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı 1403’e yükseldi.

Corona virüsü ile mücadele eden ülkeler ilk önlem olarak lig maçlarının ertelenmesi ve maçların oynanmaması kararı almışlardı. Lig maçlarının ertelenmesi spor kulüplerinin gelirlerinde düşüşe yol açarken statlarda ve kulüplerde çalışan kişilerinde ücretlerinde düşüşe neden olmuştu. İngiltere’nin Premier Ligi takımlarından Arsenal örnek bir davranış sergiledi ve maç günü statta görev yapan işçilerin maaşlarında bir kesinti olmayacağını mayıs sonuna kadar maaşların ödeneceğini açıkladı.  Arsenal lig maçları ertelenmeseydi kendi sahasında oynayacağı 4 maç ile ilgili olarak statta görevli işçilerin maaşı ödenecek.

Yönetim Kurulu Maaş İndirimi Yaptı

Arsenal kulübü covid 19 ile mücadele kapsamında ihtiyaç sahibi kişilere bağış yaptı. Premier Liginin başarılı takımı birçok kulübün corona virüsü sebebiyle çalışanların ücretlerinde indirim yapmasının aksine çalışanların ücretlerinde indirim yapmadı. Arsenal Kulübü Yönetim Kurulu fedakârlık yapıp kendi maaşlarında önümüzdeki 12 ay boyunca indirim yaptılar ve 12 ay boyunca maaşlarının üçte birini kestiler.