Aslan Galatasaray’a Orta Saha Adadan

Haraketli bir yaz transferi geçiren Galatasaray, devre arası transfer dönemi yaklaşırken kadrosunu güçlendirme adına çalışmalara başladı. Yaz transfer dönemindede orta sahasına takviye yapmak için çalışmalar yapmış olan Aslan, o dönemde kadrosuna katamadığı Mısırlı Mohamed Elneny’i kadrosuna katmak için tekrar çalışmalara başladı.

Tekrar Mısırlı orta sahanın gündeme gelmesi ise hem İngiliz ekibi Arsenal hem de Mısırlı orta saha cephesinde gerçekleşen gelişmeler neticesinde oldu.

Bu sezon sonunda İngiletere’nin en önemli takımlarından biri Arsenal ile olan sözleşmesi bitecek olan Mohamed Elneny, hala İngiliz devi Arsenal ile anlaşmış durumda değil. Hem Sezon sonu sözleşmesi bitecek olması hem de İngiliz devi Arsenal ile hala sözleşme yenilememiş olması Aslanı harekete geçirdi.

Arsenal’in Tutumu Önemli

İngiliz ekibi Arsenal ile Mısırlı orta saha Mohamed Elneny sözleşme uzatma konusunda anlaşmış değil. Arsenal ile sözleşmesini uzatmayan oyuncuyu yaz transfer döneminde Galatasaray’da kadrosuna katmak istemiş hatta büyük aşama kaydedilmesine rağmen bu transfer maliyetler sebebi ile gerçekleşememişti.

Ada ekibi Arsenal ile sözleşme uzatmaması Mısırlı orta sahayı tekrar Galatasaray gündemine soktu.

Arsenal ile sözleşme uzatmayan Mohamed Elneny’nin sözleşmesi sezon sonunda bitecek ama Galatasaray oyuncuyu daha önce kadrosuna katmanın planlarını yapıyor bu planlamada ise İngiliz ekibi Arsenal’in tutumu önemli.

Premier lig ekibi ile Galatasaray cephesi anlaşabilirse, Galatasaray sezon sonunu beklemek zorunda kalmayacak ve devre arasında Mohamed Elneny’i kadrosuna katabilecek.

Arsenal cephesinin tutumu oyuncuyu devre arasında yollamadan sezon sonuna kadar kadroda tutulması şeklinde olursa, Sarı kırmızılılar sezon sonunu bekleyecek ve transfer yaz transfer döneminde tamamlanacak.

Yaz Döneminde İki Takım Anlaşmıştı

Yaz transfer döneminde geriden oyun kurulumuna katılabilecek tecrübeli, ayaklarına hâkim ve pas kalitesi yüksek bir ismi kadrosuna katmak için çalışmalar yürütmüş ve Mohamed Elneny ile ilk yaz transfer döneminde ilgilenmişti.

2 sezon önce Beşiktaş forması ile süper ligde kiralık olarak forma giymişti bu yüzdende ligi de tanıyan bir isim olması adaptasyon süresini kısaltacağı düşünülüyor.

Mısırlı orta saha için ilk kez yaz döneminde harekete geçen Galatasaray transfer ekibi, o dönemde İngiliz ekibi ile görüşmüştü bu görüşmeden olumlu sonuç ile ayrılmıştı. Arsenal ile anlaşma sağlamış olan Galatasaray, Mısırlı orta saha ile görüşmelere başlamıştı.

Mısırlı oyuncu ile Galatasaray arasında gerçekleşen transfer görüşmesinde anlaşma zemini aranmıştı. Mohamed Elneny sezon başında Galatasaray’dan 4 yıllık sözleşme talep etmiş ve sözleşmenin her bir yılı 3,5 milyon Euro garanti ücret talebinde bulunmuştu. Galatasaray takım maliyetlerini düşürmek istediği için anlaşma sağlanamamıştı.

Mısırlı Orta Saha

29 yaşındaki Mısırlı oyuncu El Ahly alt yapısındanülkesinin bir diğer ekibi El Mokawloon alt yapısına transfer olmuştu. Burada geçirdiği 2,5 sezonun ardından İsviçre ekibi Basel e kiralanmıştı. Kiralık geçirdiği dönemin ardından 2013 yazında Basel e kalıcı transferi gerçekleşti.

Basel’de geçen 2,5 sezonun ardından Ada ekibi Arsenal 12,5 milyon Euro karşısında Mohamed Elneny’i kadrosuna kattı. 2016 yılından bu yana Arsenal forması giyiyor. 2 sene evvel kiralık olarak Beşiktaş forması giydi.