Atletizmde 2 Türkiye Rekoru

Atletizmde İstanbul’da düzenlenen Salon Olimpik Deneme Yarışları’nda 2 Türkiye rekoru kırıldı.

Türkiye Atletizm Federasyonu’ndan gelen açıklamaya göre, Ataköy Atletizm Salonu’nda düzenlenen Salon Olimpik Deneme Yarışları’nın dördüncü haftasında ilk gün geride kaldı.

Yarışlarda Mikdat Sevler ve Yaren Yıldırım’dan yeni rekorlara imza atıldı.

Salon Olimpik Deneme Yarışları’nda Rekorlar Arkaya Arkaya Geldi

Heptatlonda ise İlkay Aydemir, ilk gün 3000 puanı aşarak yeni bir rekorun sinyalini veren isim oldu. Yarışların ilk gününde 50 metre engelli branşında yarışan Mikdat Sevler, geçen hafta 60 metre engelli rekorunu kırdı. Bunun yanında bu hafta rekoruna bir yenisini daha ekledi. Mikdat 6.71 ile kendisine ait büyükler Türkiye rekorunu 6.61’e indirdi.

Kadınlar 50 metre engellide ise Yaren Yıldırım, 7.19’luk zamanıyla ilk sırayı alırken, 2001’den bu yana listede olan 20 yaş altı Türkiye salon rekorunu geliştirdi. Bu dalda bulunan en eski rekor ise 7.39 ile Öznur Gültekin’de.

Müsabakaların ilk gününde yarışmalarında heptatlonda yeni Türkiye rekortmeni İlkay Aydemir’in performansı da öne çıkan performanslar arasında. İlk gün tüm branşlarda en iyi derecelerini yenileyen İlkay, 60 metrede 7.06 uzun atlamada 7.24, gülle atmada ise 11.10, yüksek atlamada 1.98 yaparak toplamda 3069 puana yükseldi. İlkay Aydemir, 10 Ocak’ta 5 bin 530 puanla Türkiye rekoru kırarken ilk günü 2 bin 947 ile geçmişti.

Diğer yandan, yaklaşık bir yıl aradan sonra ilk resmi yarışına çıkmış olan Necati Er ise 7.72 ile uzun atlamada Türkiye sezonunun en iyi derecesini yaptı.

Milli Atlet Tuğba Danışmaz Rekorunu Tekrarladı

Milli Atlet Tuğba Danışmaz, üç adım atlamada kendisine ait olan Türkiye rekorunu tekrarladı ve kendi rekorunu tekrar etti.

Türkiye Atletizm Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, İstanbul’daki Ataköt Atletizm Salonu’nda düzenlenen Salon Olimpik Deneme Yarışları’nda piste çıkan Tuğba, formda performansını sürdürdü.

Son olarak 2 hafta önce yapılan Salon Deneme Yarışları’nda 13.80’lik derecesi ile üç adım atlamada Türkiye rekoru kıran Tuğba Danışmaz, 30 Ocak Cumartesi günü aynı mesafeye (13.80) ulaştı ve rekorunu tekrarlamış oldu.