Avrupa Fatihi Aslan Galatasaray Geri Döndü

Galatasaray, Avrupa ligi macerasına galibiyetle başladı. 3 yıldır Avrupa’da galibiyet hasreti çeken Sarı kırmızılılar, Lazio’yu evinde 1-0’lık skorla geçerek, grupta ilk haftayı lider tamamladı.

Galatasaray, Uefa Avrupa Ligi ilk maçında italyan ekibi Lazio’yu devirerek, ülke puanı açısından önemli bir geceye imza attı. Sarı kırmızılılar, uzun süredir Avrupa maçlarında istediği kötü performans sergileyerek  “Avrupa Fatihi”  ünvanını zedeleyecek sonuçlar almıştı. Uefa Avrupa ligi grupları arasından en zor kuralardan birini çeken Sarı kırmızılı ekip, grubun favorisi Lazio’yu hem oyun olarak hemde skor olarak devirmeyi başardı.

Sarı kırmızılı takım, maça baskılı bir başlangıç yaptı. İlk 10 dakikadan sonra dengeye gelen maçta, Sarı kırmızılıların orta sahada yaptığı basit top kayıpları Lazio’nun tehlikeli ataklarına dönüştü. İtalyan ekibi Sağ tarafta Anderson’u etkili kullanarak iki tehlikeli atak yaratsa da ilk yarı özelinde net bir pozisyon bulamadı. Topu istediği gibi yönlendiren oyunun hakimiyetini eline alan Galatasaray, ilk yarıda önemli pozisyonlar bulmayı başardı.

Maçın Yıldızı Marcao

Kasımpaşa ve Trabzonspor maçlarında geriden oyun kurmakta zorlanan ve yaptığı top kayıplarıyla rakiplerine pozisyon veren Galatasaray, Marcao’nun savunmaya dönüşüyle birlikte Lazio karşısında bu sorunu yaşamadı.

Yaptığı müdahalelerin yanında oyun kurulumunda ve hücuma geçişte attığı paslarla takımına tempo kazandıran Marcao, Galatasaray adına gecenin yıldızı oldu ki Uefa Avrupa Liginde haftanın takımında yerini almayı başardı. Marcao’nun gelişiyle birlikte ilk haftalarda eleştirilen Nelsson’da iyi bir maç çıkardı.

Geriden pasla çıkmak isteyen ve oyununu buna göre planlayan Fatih Terim, Luyindama ile bu oyunu oynamakta zorlanıyordu. Savunmada iki tane pasör stoperin olması Lazio’nun önde baskısını kırdı ve Sarı kırmızılılar, ligde yaşadığı sorunu bu maç özelinde yaşamadı.

Galatasaray Temposuyla Kazandı

Tempo olarak Lazio’ya sahanın her yerinde cevap veren bir Galatasaray vardı. Berkan Kutlu orta sahadaki toplu ve topsuz oyunuyla gecenin gizli kahramanlarından biriydi. Cicaldau ise ikinci yarıda ağırlığını koydu. Takım hücuma çıkarken hep bir pas opsiyonu yaratan ve boş alanları iyi değerlendiren Cicaldau, ikinci yarıda Galatasaray’ın en net pozisyonlarından birini yakaladı.

Kerem ise pas tercihlerindeki hataları sebebiyle gününde değildi. Galatasaray,  Morutan’ın yarattığı pozisyonda Lazio kalecisinin hatalı golüyle galip gelse de maçı kazanmayı sonuna kadar haketti. Maç genelinde her anlamda Lazio’dan daha iyi bir Galatasaray izledik. Özellikle tempo olarak bir İtalya ligi takımına üstünlük kurmak Galatasaray için geleceğe yönelik önemli ışıklar verdi.