Avrupa Futbolunda Son Durum

Avrupa Futbolunda Son Durum

23 Nisan 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Avrupa Futbolu’nda sıcak saatler yaşanmaya devam ederken bu konuyla alakalı yeni bilgilerde gelmeye devam ediyor. Öncelikle bilindiği üzere Avrupan’nın 12 önde gelen kulüplerinden olan Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid, Chelsea, Manchester City, Liverpool, Manchester United, Arsenal, Tottenham, Inter, Juventus ve Milan, Avrupa Süper Ligi adı verilen yeni bir lig kuracaklarını açıkladılar. Bu 12 kurucu takımdan oluşan yeni oluşumun başkanı ise Real Madrid Başkanı Florentino Perez oldu.

İspanyol spor adamı, son yıllarda futbolun oldukça sıkıcı hale geldiğini ve özellikle yeni tip korona virüs salgının kötü etkilerinden kurtulmak için böyle bir oluşuma ihtiyaç duyulduğunu ifade etmişti. Ardından bu 12 kurucu takıma 3 kurucu takım daha ekleneceği açıklanmış ve bu 3 takımın hangileri olacağı büyük merak konusu olmuştu. Daha son Avrupa Süper Ligi’ne 5 tane de kurucu olmayan takım ekleneceği bu takımların her sezon değiştirileceği söylenmişti.

Tepkiler Çığ Gibi Yağdı

Avrupa Futbolunun önde gelen büyük kulüplerinin Avrupa Süper Ligi adını verdiklerini bir lig kuracaklarını ve diğer profesyonel ligler gibi burada da mücadele edeceklerini açıklamalarının ardından futbol camiasından tepkiler çığ gibi yükseldi. Başta UEFA ve FIFA, bu oluşuma katılacak takımlara ciddi yaptırımlar uygulayacaklarını açıkladı. Ardından federasyonlar ve yerel lig yönetimleri bu konu hakkında EUFA ve FIFA’nın tarafından olduklarını açıkladır. Bunların yanı sıra şu anda takımlarının başlarından teknik direktörlük yapan ya da emekli olan efsane isimlerde Avrupa Süper Ligi’ne karşı olduklarını söylediler.

Son olarak bazı futbolcular UEFA ve FIFA’ya destek mesajlara yayınladı. Mesut Özil, Lukas Podolski, Arrigo Sacchi, Luis Figo, Giuseppe Rossi ve Gary Neville’in de aralarında bulunduğu birçok futbolcu sosyal medyada Avrupa Süper Ligi’ne karşı olan tepkilerini paylaştılar.

Organizasyon Askıya Alındı

Avrupa Futbolunda Avrupa Süper Ligi hakkında yaşanan tepkiler devam ederken belki de şimdiye kadar ki en önemli gelişme yaşandı. Bilindiği üzere organizasyonun kurucu takımlarından olan birçok İngiliz takımı ayrılık kararlarını açıkladı. Bunun üzerine Sky Sport İtalia’nın yaptığı göre, Avrupa Süper Ligi askıya alındı.