Avrupa Futbolu’nda Tarihi Gece

Avrupa Futbolu’nda geçtiğimiz günlerde tarihi bir gece yaşandı ve alınan oldukça kritik bir karar neticesinde Avrupa arenasının nüyük kulüpleri bir süredir planlanan ‘Avrupa Süper Ligi’ni kurduklarını açıkladılar. Bu açıklamayı Avrupa’nın önde gelen 12 futbol kulübü gerçekleştirdi ve İspanya La Liga takımlarından Real Madrid’in Başkanı Florentino Perez, kurulduğu açıklanan ‘Avrupa Süper Ligi’nin Başkanı seçildi.

‘Avrupa Süper Ligi’ni kuran 12 könde gelen kulüp, aralarına 3 kurucu kulübün daha katılacağını ifade etti ve toplamda 15 kurucu üye olacaklarını belirttiler. Öte yandan 3 kulübün katılımı ile 15 olacak olan kurucu üye kulüplerinin yanı sıra 5 tane de kurucu olmayan takım ekleneceği söylendi. Böylelikle Avrupa Süper Ligi’nde toplamda 20 takım mücadele edecek ve kurucu olmayan 5 takım her sezon değiştiriecek.

UEFA’dan Sert Tepki

‘Avrupa Süper Ligi’nin kurulmasına en büyük tepki EUFA’dan geldi. İngiltere Premier Lig, İspanya La Liga ve İtalya Serie A federasyonları ile birlikte ortak bir bildiri yayınlayan EUFA yetkilileri, ‘Avrupa Süper Ligi’nin uygulama aşamasına geçilmesi takdirde bu lige katılan futbol kulüplerine ağır yaptırımlar uygulayacağını açıkladı.

Bu ağır yaptırımların ise hiçbir şekilde ulusal, kıtasal ya da uluslararası klasmandaki başka herhangi bir organizasyona katılmamaları şeklinde olacağını ifade etti. Başka bir deyişle, ‘Avrupa Süper Ligi’nde mücadele edecek olan kulüpler, UEFA Şampiyonlar Ligi’ne ve UEFA Avrupa Ligi’ne katılamayacaklar. Öte yandan UEFA, ‘Avrupa Süper Ligi’nde oynayacak olan futbolcuların, ülkelerinin milli takımlarında da oynamalarına izin vermeyeceklerinin altını çizdi.  

Avrupa Süper Ligi’nin Kurucu Kulüpleri

‘Avrupa Süper Ligi’ni kurduklarını açıklayan ve UEFA’nın sert tepkisine maruz kalan takımlar şöyle oldu: İspanya La Liga’dan Barcelona, Real Madrid ve Athletico Madrid; İtalya Serie A’dan Inter, Juventus ve Milan; İngiltere Premier Lig’den ise Manchester United, Manchester City, Liverpool, Arsenal, Chelsea ve Tottenham. Sayıları şu anda 12 olan kurucu futbol kulüplerine hangi 3 takımın daha eklenerek kurucu takım olacakları bilinmiyor. Ayrıca kurucu olmayan 5 takımında hangi liglerden seçileceği hakkında da kesin bir bilgi bulunmuyor.