Avrupa Ligi’nde FB GS Derbisi

UEFA, Avrupa Ligi eşleşmelerinde kural değişikliği yaptı. Yeni kurala göre aynı ülkeden iki takım birbiri ile eşleşebilecek. Yani Türkiye temsilcilerinden Galatasaray ile Fenerbahçe aynı maçta olabilecek ve Avrupa Ligi’nde de derbi heyecanı yaşayabileceğiz.

UEFA Avrupa Ligi

UEFA Avrupa Ligi play-off kuraları 2 Ağustos Pazartesi günü çekilecek. Kuralar çekilmeden önce UEFA, Avrupa Ligi eşleşmelerinde kural değişikliğine gitti. Bu kurala göre aynı ülkeyi temsil eden 2 takım eşleşebilecek. Bu durumda ülkemizi temsil eden Fenerbahçe ile Galatasaray da eşleşebilir.

Kuraya 20 takım katılırken yeni takımlar Şampiyonlar Ligi üçüncü ön elemesinden sonra katılacak. Bu doğrultuda üçüncü elemelerden sonra elenen 6 takım ile bu takımları yenen 6 takım da kurada yerini alacak.

UEFA Konferans Ligi bu sene ilk kez kuruldu. Sivasspor ile Trabzonspor da bu ligde Türkiye’yi temsil eden 2 takım olarak yerini aldı. Konferans Ligi sayesinde Avrupa’da 32 takımlı grup maçları yapılacak.

UEFA Avrupa Ligi’ndeki kalabalık grup maçlarının ardırdan play-off’larda bazı yeniliklere gidildi. Bu köklü değişimlerde ülke koruması kuralı kalktı. Şampiyonlar Ligi’nden elenen takımlar birbirleri ile eşleşebilecekken aynı ülkeyi temsil eden takımlar da eşleşebilecek.

Bu durumda UEFA Avrupa Ligi’nde Galatasaray, St. Johnstone’ı mağlup ederse Fenerbahçe ile Avrupa’da derbi heyecanı yaşayabilecek.

UEFA Avrupa Ligi play-off maçlarının ilki 19 Ağustos’ta, rövanşlar ise 26 Ağustos’ta gerçekleşecek.

Temsilcilerimiz Avrupa’daki Durumu

UEFA Konferans Ligi’ne katılan Sivasspor, rakibi Petrocup’ı 1-0 yenerek bir üst tura yükselmeyi başardı. Temsilcimiz UEFA Avrupa Konferans Ligi 3. ön eleme turunda Bate Borisov’u eleyen Dinamo Batum ile karşı karşıya gelecek.

Bir diğer Konferans Ligi temsilcimiz Trabzonspor, 3. ön eleme maçında Norveç ekiplerinden Molde ile kozlarını paylaşacak.

Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme maçında PSV Eidhoven ile karşılaşarak büyük bir bozguna uğramıştı. Mağlubiyetin ardından ardından Avrupa Ligi’ne devam eden Galatasaray, St. Johnstone ile karşı karşıya gelecek.

Fenerbahçe ise UEFA Avrupa Ligi’ne 19 Ağustos’ta dahil olacak. Play-off için çekilen kura sonucundaki eşiyle karşılaşacak olan Fenerbahçe’nin rakibi, yeni kurallara göre Galatasaray da olabilir.