Milli Atlet Ersu Şaşmaz Finale Kaldı

2021 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası Polonya’da oynanmaya devam ediyor. Birçok ülkeden milli sporcular ülkelerini temsil etmeye devam ediyorlar.

Ülkemizi temsil eden milli atletlerden Fenerbahçeli Ersu Şaşma ise 2021 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda adeta tarihe geçti. Büyükler kategorisinde yarışan milli atlet Ersu Şaşma, sırıkla atlamada adını finale yazdırmayı başardı.

Böylelikle Türk Atletizm tarihinde ilk kez bir milli atletimiz büyükler kategorisinde sırıkla atlama seçmelerini geçerek finalde performans sergilemeye hak kazanmış oldu. Fenerbahçeli Milli atlet Ersu Şaşmaz’nın Avrupa Şampiyonası’ndaki büyükler sırıkla atlama kategorisindeki performansı dört gözle bekleniyor.

Türkiye Atletizm Federasyonundan Açıklama

Polonya’da düzenlenen ve devam eden 2021 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden Fenerbahçeli Milli atlet Ersu Şaşma, sırıkla atlamada büyükler kategorisindeki eleme maçlarını geçerek adını finale yazdırdı ve bu kategoride bu başarıyı elde eden ilk sırıkçı olma unvanını ele geçirdi.

Öte yandan Fenerbahçeli Milli atlet Ersu Şaşmaz’nın bu başarı ile ilgili Türkiye Atletizm Federasyonundan bir açıklama geldi.

Yapılan açıklamaya göre, daha önceden Türkiye rekortmeni olan ve Balkan Salon Şampiyonası’nda birinci olan Fenerbahçeli Milli atlet Ersu Şaşma, 2021 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda 14 atletin mücadele ettiği eleme maçında elde ettiği 5.60 metrelik derece ile adını finale yazdırdı.

Eleme müsabakasına 5.35’lik bir derece ile başlayan Fenerbahçeli Milli atlet Ersu Şaşma, 5.50’lik dereceyi pas geçti. Daha sonra ise 5.60 dereceyi ise ilk denemesinde geçmeyi başardı ve finale yükseldi. Ayrıca Fenerbahçeli Milli atlet Ersu Şaşma, dünya rekortmen olan Armand Duplantis ile aynı dereceyi paylaşmış oldu.

Finale Yükselen Sporcular

2021 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası Polonya’da düzenlenmeye devam ediyor. Büyükler kategorinde sırıkla atlamada ise eleme maçları tamamlandı. Ülkemizi temsil eden Fenerbahçeli Milli atlet Ersu Şaşma, sırıkla atlamada büyükler kategorisinde adını finale yazdırarak Türk Atletizm’inde bir ilke imza atmış oldu.

Öte yandan Fenerbahçeli Milli atlet Ersu Şaşma, 5.60 derece ile son 8’e kalmayı başarırken; eski dünya şampiyonu Polonyalı Pawel Wojciechowski eleme maçlarından şampiyonaya veda etti.

Temsilcimiz, finalde Valentin Lavillenie (Fransa), Oleg Zernikel (Almanya), Menno Van Vloon (Hollanda), Robert Sobera (Polonya), Armand Duplantis (İsveç), Bo Kanda Lita Baehre (Almanla) ve Piotr Lisek (Polonya) ile finalde yarışacak.