AVRUPA SÜPER LİGİ DÜNYA GÜNDEMİNDE

Son günlerde dünyanın futbolu meşgul eden ve futbolda rekabete tamamen değiştirebilme ihtimali bulunan bir fikir hakkında Avrupa’nın ileride gelen 12 Kulübü prensipte anlaşmaya vardı. Şampiyonlar Ligi’nde içerisinde bulunduğumuz sezon itibarıyla yarı finalde boy gösterecek olan Manchester City Chelsea ve Real Madrid Avrupa’nın ileri gelen 9 Kulübü ile birlikte yeni bir organizasyon Avrupa Süper Ligi’ni kurma kararı aldılar.

12 kulübün birleşerek prensipte anlaşmaya vardığı ve Avrupa Süper Ligi kurmaya karar vermesinin ardından Şampiyonlar Ligi’nde yarı final mücadelesi verecek olan Manchester City Chelsea ve Real Madrid şampiyonlar liginden ihraç edilebileceği iddiası ortaya atıldı.

İHRAÇ EDİLEBİLİRLER

Avrupa’da önde gelen 12 kulübün ortak olarak yayınladığı bildirinin ardından kurulmasına karar veren Avrupa Süper Ligi’nin kurucu üyelerinden olan ve içerisinde bulunduğumuz sezon itibariyle UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yarı finalde boy gösterecek olan Chelsea Manchester City Real Madrid şampiyonlar liginden ihraç edilme durumu ile karşı karşıya. UEFA yönetimi ortak bildiri ile Avrupa Süper Ligi’ne koruma kararı alan bu 3 kulüp hakkında 23 Nisan 2021 tarihinde yapacağı toplantıda verecek.

Alman basınında yer alan habere göre iki çeşit senaryo ortaya çıkabilir. Bunlardan birincisi Fransız temsilcisi Avrupa Süper Ligi’nin dışında kalan Paris saint-germain takımların şampiyon olarak turnuvanın bu sezonda sona ermesi 2. senaryosu UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde elenerek yarı finale veda eden Porto Bayern Münih ve Borussia Dortmund yarı final mücadelesi oynayarak kupanın devam etmesi yönünde.

İNGİLİZ KULÜPLERİ GERİ ADIM ATABİLİR

Danimarka Futbol Federasyonu’nda başkanlık görevini yapan ve UEFA İcra Kurulu üyesi olan Jesper Moller bir basın yayın organına yapmış olduğu açıklamada ortak bildiri yayınlayarak Avrupa Süper Ligi’ni Kur’an 12 Avrupa kulübünün geleceğinin 23 Nisan tarihinde yapılacak olan toplantıda belli olacağını ve kendisinin Avrupa Süper Ligi’ne katılan takımların şampiyonlar liginden ihraç edilmesini beklediğini belirtti.

İngiltere basınında yer alan bir başka habere göre İngiltere Premier Lig ekiplerinden olan Avrupa Süper Ligi takımları Yeni kurulan bu Lig çekilme kararı alacağı iddiası ortaya atıldı. Özellikle Chelsea ve Manchester City’nin futbol kamuoyunun geneli ve taraftarlarından gelen tepkilerin ardından böyle bir yola başvurulacağı belirtilen.