AVRUPA SÜPER LİGİ HAYAL OLDU

Dünya futbolunun gündemine bomba gibi düşen Avrupa’nın önde gelen 12 kulübünün oluşturduğu yeni proje Avrupa Süper Ligi’nde sona yaklaşıldı. 48 saat önce yayınlanan ortak bildiri ile Avrupa Süper Ligi’nin kurulduğunu açıklayan 3 ligden 12 adet büyük futbol kulübü gelen tepkilerin ardından bu projeden bir bir çekildiklerini açıklamaya başladılar. İngiliz basınında yer alan haberden sonra zenginliği ile bilinen kulüp Manchester City Avrupa Süper liginden ayrılmasından sonra geriye kalan İngiliz kulüpleri de bu projeden ayrılma kararı aldı.

AYRILMALAR BAŞLADI

Real Madrid başkanı Perez’in UEFA yetkilileri ile anlam aşamasının ardından Avrupa’nın önde gelen 11 kulübünün başkanını ikna ederek kurmuş olduğu ve Geçtiğimiz günlerde ortak bildiri yayınlanan ile Avrupa Süper Ligi’nin kurulduğunu söyleyen dünya futbolunun önde gelen 12 Kulübü birer birer projeden çekilmeye başladı.

Premier Lig’in en büyük 6 takımı olan Manchester City Manchester United Arsenal Chelsea Tottenham Liverpool’un eni Selam İspanya ligi La Liga’da dünya devi ekipler Real Madrid ve Barcelona’nın yanı sıra Atletico Madrid, İtalya ligi Serie A’da ise en büyük 3 kulüp Inter Milan ve Juventus bu organizasyonu kurucu üye olarak dahil olmuştu. UEFA ve FIFA’dan yapılan açıklamanın ardından İngiliz hükümetinin Almaya karar verdi ve uygulamaya koymayı planladığı yaptırımlar Dolayısıyla proje yavaş yavaş ortadan kalkma aşamasına geldi.

PREMİER LİG’DE GERİ DÖNÜŞ ALINDI

Birkaç gün önce İngiltere basınında yer alan habere göre Manchester City gelen tepkilerin ardından Avrupa Süper liginden ayrılmayı planlıyordu. İngiltere gündeminde yer alan bu haberin ardından köklü kulüp Manchester City Avrupa Süper liginden ayrılma kararı aldığını ve projeden çekilme kapsamında gerekli işlemleri başlatıldığını açıkladı. Bunun ardından bir başka İngiliz Kulübü olan Chelsea Avrupa Süper liginden çekilme kararı alan bir başka takım oldu.

İtalya ligi ekibi Milan’da İngiliz kulüplerinin göstermiş olduğu politikayı benimseyerek ve gelen tepkiler sonrasında yoğun bir baskı hissederek Avrupa Süper Lig’i projesinde iddia edilmişti. Dünya futboluna yön veren birçok teknik adamın ve futbolcunun yaptığı açıklamaların ardından projeye dahil olan 12 kulüpten birçoğu projeden ayrılma kararı aldı.