AVRUPA SÜPER LİGİ’NDE SON DURUM

Tüm spor dünyasını bir gecede değiştiren ve takımlar arasında ayrılıkların, görüş ve fikir çatışmaların yaşandığı Avrupa Süper Ligi’nde olaylar dinmiyor. UEFA’nın sert yaptırımları, takımların bazılarının geri çekilmesi ve asıl kurucu üyelerinden kalan takımların geri adım atmaması derken dünya futbolunda gergin ve meraklı süreçler devam ediyor.

UEFA Avrupa Süper Ligi’ne olan karşı tutum ve davranışında geri adım atmazken yaptırımlar ciddi bir süreç ve sorun teşkil ediyor. Gelecek sezonda nasıl bir süreç tüm dünya futbolunu ve futbol takımlarını bekliyor oldukça merak ediliyor. EURO 2020 ve Dünya Kupası’nın yaklaştığı şu günlerde Avrupa Süper Ligi’ne hala bağlı olan takımların ve bu takımlardaki oyuncuların durumları ne olacak hala kesinlik kazanmış değil.

Barcelona’dan UEFA’ya flaş tepki

Avrupa Süper Ligi’nin kurucularından olan ve itirazlara rağmen oluşumdan ayrılmayan Barcelona, geçtiğimiz günlerde flaş bir tepki göstermişti. Katalan takımı yaptığı açıklamaya, UEFA’nın diyalog yoluyla futbolu modernleştirmenin yollarını aramak yerine, kendilerinden Avrupa futbolunun tekellerini sorgulayan mahkeme sürecini geri çekmelerini talep ettiğini dile getirerek başladı.

Açıklamanın devamında Barcelona, Juventus ve Real Madrid’in futbolun ihtiyaç duyduğu acil çözümleri saygı çerçevesinde ve diyalog yoluyla müzakere etme isteğini sürdüreceği ancak hiçbir baskı ve zorlamaya da boyun eğmeyeceği ve futbolda reform yapılmadığı takdirde bu oyunun kaçınılmaz olarak çöküşünün izleneceği ifade edildi.

Tehlike sadece bu üç kulüp değil

La Liga kurumunun Başkanı Javier Tebas ise Avrupa Süper Ligi girişimini eleştiren bir açıklama yaptı. Tebas, tehlikenin sadece üç kulüpten ibaret olmadığını, FIFA Başkanı Gianni Infantino’nun da tehlike arz ettiğini, Real Madrid, Barcelona ve Juventus’un kendilerini futbolun kurtarıcılarıymış gibi gördüklerini ve özellikle Real Madrid kulübünün Başkanı Florentino Perez’in bu şekilde hareket ettiğini dile getirdi.

Tebas ayrıca bu üç kulübün daha fazla kupa kazanmasının onları daha uyanık yapmadığını, kendilerini en çok rahatsız eden şeyin bu kulüplerin kendilerinin aptal ve saf olduklarını düşünmeleri olduğunu, bu savaşta saf olan taraf olmadıklarını ve bu kulüplere kararlı bir şekilde karşı durmaya devam etmelerinin gerekli olduğunu belirtti.