AVRUPA SÜPER LİGİ’NİN FORMATI

İngiltere, İspanya ve İtalya’dan 12 kulüp, UEFA’nın kesinlikle karşı çıkmasına rağmen Avrupa Süper Ligi’ni kurduklarını bildirdi. Bu 12 kulübün yaptığı ortak açıklamayla duyurulan Avrupa Süper Ligi’nin Başkanı ise Real Madrid’in de Başkanı olan Florentino Perez oldu.

Ayrıca bu lige 3 kurucu üye kulübün daha dâhil edileceği duyuruldu. Avrupa Süper Ligi’nde 15 kurucu kulüple birlikte toplamda 20 kulübün yer alması da kararlaştırıldı. Öte yandan ligin formatının tam olarak nasıl olacağı da futbolseverler tarafından oldukça merak edilmekte.

AVRUPA SÜPER LİG’İ FUTBOL DÜNYASINDA BOMBA

Avrupa’nın en güçlü 12 futbol kulübü, UEFA’nın karşı çıkmasına rağmen ayrılıkçı bir karar alarak Avrupa Süper Ligi’ni kurduklarını duyurdu. Bu ligin Başkanı ise Real Madrid’in de Başkanı olan Florentino Perez oldu. Oldukça ses getiren bu duyuru sonrası, Avrupa Süper Ligi’nin formatının nasıl olacağı da merak konusu olmaya başladı. Öncelikle ligin 20 takımlı olmasının ve 15 kurucu kulübün ise sabit bir şekilde ligde kalmasının kararlaştırıldığı öğrenildi. Geriye kalan 5 kulübün de yıllık performansa göre belirleneceği belirtildi.

Ayrıca bahsedilen bu 15 kurucu üyenin 12 tanesi de belirlendi. İngiltere’den Manchester United, Arsenal, Liverpool, Chelsea, Tottenham Hotspur ve Manchester City; İtalya’dan Inter, Milan ve Juventus; İspanya’dan ise Barcelona, Real Madrid ve Atletico Madrid’in kurucu üyeler olarak ligde yer alması kararlaştırıldı. Geriye kalan 3 kurucu üyenin de yakın zamanda açıklanacağı öğrenildi.

AVRUPA SÜPER LİGİ’NDE FORMAT

Öte yandan Avrupa Süper Ligi’ne katılım sağlayan 20 takımın, 2 gruba ayrılması ve ligde deplasman usulünün uygulanması planlanıyor. Ağustos’ta başlaması kararlaştırılan turnuvada, gruplarını ilk 3’te bitiren takımların çeyrek finale yükseleceği ve ligi 4. ve 5. sırada tamamlayan takımların ise çeyrek finale yükselmek adına play-off maçlarına kalacağı da gelen bilgiler arasında.

Ayrıca Avrupa Süper Ligi’nde 4. ve 5. sırada yer alan takımların yapacağı çeyrek final maçının, çift maç usulüne göre oynanacağı ve final karşılaşmasının ise eleme turuna çıkacak ve Avrupa Süper Ligi’nin şampiyonu bu şekilde belirlenecek.

UEFA, FIFA, Italy Serie A, Premier Lig, Türkiye Futbol Federasyonu ve  Fransa Futbol Federasyonu gibi önemli temsilcilikler karşı olduklarını belirten açıklamalar yaptı. Ayrıca UEFA Başkanı Aleksander Ceferin Avrupa Süper Ligi’nde oynanan futbolcuların Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde oynanmasını yasaklayacaklarını aynı zamanda da milli maçlara çıkamayacaklarını belirttiler.