Avrupa Süper Ligi’nin Yankıları Sürüyor

Avrupa Futbolu’nda beklenmedik bir anda açıklanan Avrupa Süper Ligi’nin yankıları devam ediyor. Bilindiği üzere Avrupa Lig’lerin de oynayan 12 önde gelen kulüp, bir araya gelerek kendi liglerini kuracaklarını açıklamışlardı. Bu açıklamaların ardından ise adeta Avurupa Futbolu’nun aktörleri birbirine girdiler.

Başta UEFA ve FIFA yetkilileri olmak üzere, bu 12 takımın bulundukları ülkelerdeki futbol federasyonları, kulüp başkan ve yöneticileri, teknik direktörler ve futbolcular farklı açıklamalarda bulundur. Kimileri açıklanan bu Avrupa Süper Ligi’ne şiddetle karşı çıkarken; kimi kesimlerde bu açıklanan yeni organizasyona destek verdi.

İtalya Serie A’daki Sıcak Toplantı

Avrupa Futbolu’nda köklü bir değişiklik yaratacak Avrupa Süper Ligi’nin açıklanmasının ardından İtalya Serie A yönetimi bir toplantı gerçekleştirdi. Konferans yoluyla gerçekleştirilen bu toplantıda La Gazzetta dello Sport’un yapmış olduğu habere hareketli dakikalar yaşandı. Abrupa Süper Ligi’ne katıldıkları için kendi liglerinden ihraçları istenen bu toplantıya katılan kulüplerden olan Inter, Milan ve Juventus açıklamalarda bulundu.

Inter, Milan ve Juventus’un bu toplantıya katılan başkan ve yöneticiler, hem yeni kurulacak olan Avrupa Süper Ligi’nde mücadele edeceklerini ve bunun yanı sıra kendi liglerinde de oynamaya devam etmek istediklerini dile getirdiler.

Bu açıklamaların üzerine İtalya Serie A takımlarından olan Torino Başkanı Urbano Cairo, Inter, Milan ve Juventus’un yöneticilerini hedef alarak izledikleri yoldan ötürü bu duruma karşı çıktığını ve Serie A’ya ihanet ettikleri gerekçesiyle de utanmaarı gerektiğini ifade etti.

Avrupa Süper Ligi’nin Detayları

Geçtiğimiz günlerde akşam saatlerinde flaş bir kararla açıklanan Avrupa Süper Ligi, Avrupa futbolunun kalbine adeta bomba gibi düştü. Detayları ile birlikte bu yeni formatın Avrupa’nın önde gelen 12 kulübü ile birlikte açıklanmasının ardından eleştiri yağmuruna tutuldu.

Öncelikle bu 12 takımı söylemek gerekirse Avrupa Süper Ligi’nde kurucu takım olarak yer alan takımlar İngiltere Premier Lig’den Manchester City, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Arsenal ve Totttenham olurken; İspanya La Liga’dan Barcelona, Real Madrid ve Atletico Madrid olurken; İtalya Serie A’dan Juvenstus, Milan ve Inter oldu.

Bu takımlar yapıtıkları ortak bir açıklama ile Avrupa Süper Ligi’ni duyurmuşlardı. Bu yeni organizasyona ilk tepki doğal olarak UEFA ve FIFA’dan geldi. Takımların bulundukları ülkelerin federasyonları da bu duruma karşı olduklarını açıkladılar.