corona virüsü

Avrupa’da Ertelenen Ligler

Türkiye’de ve dünyada corona virüsü ile mücadele eden ülkelerde ilk alınan önlemlerden biri de lig maçlarının ertelenmesiydi. Türkiye’de de 19 Mart tarihi itibariyle lig maçlarının ertelenmesiyle ligin başlama tarihi olarak haziran ayı öngörülmektedir. Almanya’da futbol ligi Bundesliga’daki maçlar da covid 19 sebebiyle ertelenmişti ve Bundesliga’da maçların 9 Mayıs tarihinde başlayacağı açıklanmıştı. Almanya Çalışma Bakanlığı 9 Mayıs’ta başlayacak olan maçlarda futbolcuların maske ile oynamasını önerdi.

Futbolcuların devamlı koşmaları ve hareket halinde olmaları sebebiyle kısa sürede ıslanacak olan maskenin 15 dakikada bir değiştirilmesi şeklinde bir uygulamanın olabileceği açıklandı. Ayrıca maç esnasında futbolcu ya da hakemin maskesinin kayması/düşmesi halinde maça maskenin düzeltilmesi için ara verilecek.

Hollanda Ligi Ertelendi

Avrupa’da covid 19 ile mücadele eden ve 4500’e yakın kişinin hayatını kaybettiği Hollanda’da ertelenen ligin başlama tarihi belirlenmedi lig iptal edildi. Hollanda Futbol Federasyonu’nun verdiği karar ile 2019/2020 sezonunun şampiyonu ve ligden düşen takımı olmayacak. İptal edilen 2019/2020 sezonuna da beyaz sezon adı verildi. Hollanda’da covid 19 sebebiyle bütün spor organizasyonları 1 Eylül’e kadar ertelendi.