covid 19

Avrupa’dan Bir Lig İptali Daha

Küresel salgın olan covid 19 ile dünyada 210 ülke mücadele ediyor ve her gün corona virüsü sebebiyle binlerce kişi hayatını kaybediyor. Aşının ve ilacının bulunamaması corona virüsünün durdurulamaması ve ölümlere sebep oluyor. Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de virüsten korunmak için alınan önlemlerden biri de lig maçlarının ertelenmesiydi.

Türkiye’de lig maçlarının başlaması için haziran ya da temmuz ayı senaryoları gündemde olsa da corona virüsünün seyrine göre her şey değişebiliyor. Virüsün Avrupa’da en çok ölüme yol açtığı İtalya’da Serie A, İspanya La Liga ve İngiltere Premier Ligi için farklı başlama tarihleri verilse de şuna kesinleşen bir tarih bulunmuyor. Almanya Bundesliga ise 2 Mayıs’ta sıkı kurallar çerçevesinde maçlara başlama kararı almıştı.

Hollanda ise tedbiri elden bırakmadı ve Hollanda futbol ligi şampiyon olmadan bu sezon iptal edildi. Hollanda’nın bu kararından sonra Fransa’da Ligue 1 ve Ligue2’yi iptal etme kararı aldı.

17 Haziran’da Başlayacaktı

24 bine yaklaşan covid 19 yüzünden hayatın kaybeden kişinin bulunduğu Fransa’da 2019-2020 sezonu iptal edildi. Fransa Başbakanı Edouard Philippe ligin iptal edildiğini açıkladı. Fransa’da lig maçlarının daha önce 17 Haziran’da başlayacağı bildirilmişti.