AXA Sigorta Kupa Voley’de Kura Çekimiyle Gruplar Belli Oldu

İlk olarak 1994 – 1995 sezonunda düzenlenen ve kazananın Avrupa CEV Kupası’nda ülkemizi temsil ettiği AXA Sigorta Kupa Voley için yapılan kura çekiminin ardından fikstür belli oldu.

Türkiye Voleybol Federasyonu, Sultanlar Ligi ve Efeler Ligi’nde mücadele eden 14 takımın katılma hakkını elde edeceği AXA Sigorta Kupa Voley’de hem kadınlar hem erkekler liglerinde geçen sezonu ilk iki sırada kapatan takımların gruplarda oynamayacağını ve doğrudan çeyrek finallerde mücadeleye başlayacağını açıkladı.

Kupa Voley’da kadınlar voleybolu grup mücadeleleri 28 Eylül ve 30 Eylül 2021 tarihlerinde gerçekleştirilirken erkekler voleybolu grup maçları 1 Ekim, 2 Ekim ve 3 Ekim tarihlerinde oynanacak.

AXA Sigorta Kupa Voley ve tüm voleybol haberlerini sportakvimi.net’ten takip edebilirsiniz.

Çeyrek Final İsimleri Şimdiden Belli

Grup karşılaşmaları tamamlandıktan sonra her grubun ilk iki sırasında yer alan toplamda altı takım çeyrek finale çıkma hakkını elde edecek. Sultanlar Ligi ve Efeler Ligi’nin geçen sezon ilk ikide bitirip doğrudan çeyrek finale çıkan takımlar seri başı olacak. Grup aşamasını geçerek çeyrek finale yükselen takımlar arasında ise kura usulü ile eşleşme yapılacak.

Play off tarzında yapılacak maçların ardından hem erkekler hem kadınlarda dörder takım dörtlü finale yükselecek. Birbirleri ile eşleşen takımlar arasında lig sıralamasında hangi takım yukarıdaysa, maçlar o takımın sahasında yapılacak.

Sultanlar Ligi’nde geçtiğimiz sezon şampiyon olan Vakıfbank ve ikinci olan Fenerbahçe Opet, AXA Sigorta Kupa Voley mücadelelerine doğrudan çeyrek finalden başlayacak. Aynı şekilde, Efeler Ligi’nin son sezonunda şampiyon olan Ziraat Bankkart ve ikinci olan Fenerbahçe HDI Sigorta, turnuvaya çeyrek finalde seri başı olarak başlayacak.

Çekilen kuranın ardından gruplar aşağıdaki şekilde anons edildi:

AXA Sigorta Kupa Voley Kadınlar

A Grubu

Türk Hava Yolları

Yeşilyurt

PTT

Bolu Belediyespor

B Grubu

Eczacıbaşı Dynavit

Galatasaray

Karayolları

Mert Grup Sigorta

C Grubu

Nilüfer Belediyespor

Aydın Büyükşehir Belediyespor

Kuzeyboru

Sarıyer Belediyespor

AXA Sigorta Kupa Voley Erkekler

A Grubu

Galatasaray

Bursa Büyükşehir Belediyespor

Sorhanspor

Cizre Belediyespor

B Grubu

Arkasspor

Altekma

Sorgun Belediyespor

Yeni Kızıltepespor

C Grubu

Halkbank

Spor Toto

Tokat Belediye Plevne

Afyon Belediye Yüntaş