Ay Yıldızlı Takım Dünya Kupası’na Nasıl Gider

A Milli Futbol Takımımız, 2022 Dünya Kupası Elemeleri kapsamında G Grubu’nda mücadele etmeye devam ediyor. Letonya ile oynadığı maçta 2 – 1 galibiyet elde eden Kırmızı Beyazlıların grup birincisi olma ümidi hala mevcut.

G Grubu’nun şampiyonu 19 puan ile Hollanda, ikinci sırada ise 17 puana sahip Norveç yer alıyor. Toplam 15 puanı bulunan Türkiye, 3. olarak konumlanmış durumda. Ay Yıldızlı takımın önünde 2 maç kaldı. Türkiye, önündeki iki müsabakayı da galip olarak tamamlarsa 2022 Dünya Kupası’nda mücadele etme ihtimali var. İşte A Milli Futbol Takımımızın Dünya Kupası mücadelesine dair merak edilen tüm ayrıntılar…

Türkiye, 2022 Dünya Kupası Elemeleri G Grubu içerisinde yer alıyor. Son olarak Letonya ile gerçekleştirdiği karşılaşmada Burak Yılmaz’ın 90+9. dakikada attığı penaltı golü ile galibiyet elde eden Ay Yıldızlı Ekip, 3 puanın sahibi oldu.

Grup içerisinde sahip olduğu 15 puan ile 3. sırada yer alan A Milli Futbol Takımımız, gruptan çıkmayı hedefliyor. Teknik direktör Stefan Kuntz, Letonya müsabakasında elde edilen zafer ile birlikte kendini tutamayıp gözyaşlarını boğulmuştu.

Dünya Kupası’na Hangi Takımlar Katılabilecek?

2022 Dünya Kupası’na direkt olarak katılma hakkı elde edecek takımlar Avrupa Elemeleri’nde 10 grup içerisindeki grup birincisi olanlar. 55 takımdan 13’ü Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’na katılabilecek. Diğer 3 takım play off turu maçları ile belirlenecek.

10 grup ikincisi ve UEFA Uluslar Ligi’nde Dünya Kupası’na katılma hakkı elde etmemiş olan en iyi 2 ekibin katılacağı play off müsabakaları ile Avrupa Elemeleri sona erecek.

Play off maçları tek maç eleme usulü ile gerçekleşecek. 12 takım arasından en iyi 3 ekip Dünya Kupası’na katılma hakkı elde edecek.

A Milli Futbol Takımı Gruptan Nasıl Çıkabilir?

A Milli Futbol Takımımızın gruptan çıkacağına dair inancı tam. Letonya ile oynanan deplasman maçından 2 – 1 skor ile dönen Kırmızı Beyazlı ekibin önünde 2 müsabaka daha var. Ay Yıldızlı takımımız bu 2 müsabakada, G Grubu’nda hiç puan elde edememiş Cebelitarık ve 11 puan ile 4. sırada yer alan Karadağ ile karşı karşıya gelecek.

19 puana sahip olan G Grubu Lideri Hollanda, önündeki 2 maçta da kazanan taraf olursa Türkiye, grup birincisi olamaz. Norveç – Letonya mücadelesi Nordiklerin lehine sona ererse sıralamada A Milli Futbol Takımımızın üzerinde olması garantilenir.

Aksi halde play off yolu açılır. Kırmızı Beyazlı takım, G Grubundaki rakipleri ile aynı puana sahip olursa averajlar önemli olacak. Ay Yıldızlı takımımızın 2022 Dünya Kupası için Katar’da mücadele edip etmeyeceği sadece kendisinin oynayacağı 2 maça değil aynı zamanda rakiplerinin mücadelelerindeki durumlara göre belli olacak. Taraftarların ise millilere olan güveni tam.