Barbie

Barbie’nin Rol Modeli Türkiye’den

Kız çocuklarının 1 numaralı oyuncağı Barbie bebekleri çocukları sevindirmek ve oyuncak olmanın ötesinde de farkındalık projeleri ile de adından söz ettiriyor. Barbie’nin çok ses getiren bir projesi her yıl dünyada başarılı işler yapan ve umudu aşılayan kadınları rol model olarak belirleyip o kadınların Barbie bebeklerini üretmek oldu. Barbie’nin bu sene rol model olarak belirlediği kadın Türkiye’den oldu ve şampiyon milli yüzücümüz Sümeyye Boyacı’ydı. Paralimpik dalda milli yüzücümüz olan 17 yaşındaki Sümeyye Boyacı’nın Barbie’nin rol modeli olması Sümeyye Boyacı başta olmak üzere Türk spor dünyasında gurur kaynağı oldu.

Kolları Olmayan Tek Barbie Bebek

Sümeyye Boyacı Barbie’nin kendisini Yılın İlham Veren Kadını olarak seçmesi ve rol model olarak seçmesinin mutluluk ve gurur verici olduğunu söyledi. Sümeyye Boyacı’nın üretilen Barbie bebeğin kolları olmayan ve kanatları olan tek Barbie bebek olduğuna da dikkat çekti.

Barbie’nin bu farkındalık projesi 2015 yılında başladı ve o tarihten itibaren Barbie’nin amacı ön yargıların ötesinde başarılı işler yapılabileceğini ve kendi potansiyelinin en önemli unsur olduğunu kız çocuklarına anlatmak oldu. Farklı meslek grupları ve spor dallarında başarılara imza atmış ve farklılıklarını avantaja dönüştürmüş kadınları rol model belirleyen Barbie’nin amacı kız çocuklarına gelecekleri için ilham olmak ve kız çocuklarının önüne örülen duvarları ortadan kaldırmak oldu. Barbie’nin rol model olarak seçtiği kadınların birebir aynısı Barbie bebekler sınırlı sayıda üretiliyor.