Barcelona

Barcelona’ya Özel İzinle Transfer Hakkı

İspanya La Liga takımı Barcelona ligde en yakın rakibi Real Madrid ile olan şampiyonluk yarışında şanssızlıklar peşini bırakmıyor. Barcelonalı futbolcu Luis Suarez sakatlığı sebebiyle maçlarda oynayamaz konuma gelmesinin ardından diğer Barcelonalı futbolcu Ousmane Dembele de sakatlığı sebebiyle oynayamaz konumda bulunuyor. Barcelona’nın iki önemli futbolcusunun sakatlığı sebebiyle sahalardan uzak kalması İspanya ekibinin zorlanmasına neden oldu.

Barcelona’da sakatlanarak sezonu kapatan Ousmane Dembele’nin yerini doldurması için kadrosuna Leganes takımından Martin Braitwaite’i transfer etti. İspanya ekibi Martin Braitwaite’i 18 milyon sözleşme fesih bedeli ile transfer etti ve Barça fesih bedelini ödediğini La Liga’ya bildirdi.

Özel Transfer Hakkı Nedir?

Martin Braitwaite’in sözleşme fesih bedeli 18 milyon Euro olmasının yanında Danimarkalı futbolcunun serbest kalma bedelinin de 300 milyon Euro olduğu açıklandı. Martin Braitwaite’in Barcelona’yla 4 yıllık sözleşme imzalayacağı ifade edildi. Danimarkalı forvetin Barcelona’ya transferi, transfer dönemi dışında olduğu için özel izinle yapılan bir transfer oldu.

La Liga’da bulunan özel transfer izin hakkının işleyişi şu şekilde oluyor. La Liga kulüplerinin futbolcularından biri sakatlanır ve bu sakatlık sebebiyle futbolcu en az 5 ay futbol oyanayamayacak duruma gelirse kulüp özel transfer hakkı için başvuru yapabiliyor. Özel transfer hakkı futbol sezonda sadece bir transfer için kullanılabiliyor.