Başakşehir Maçında Irkçı Sözler Geceye Damga Vurdu

Şampiyonlar Ligi H Grubu son maçında 8 Aralık Salı günü temsilcimiz Medipol Başakşehir deplasmanda Fransız ekibi Paris Saint Germain’e (PSG) konuk oldu.

Dakikalar 14 gösterdiğinde temsilcimiz Medipol Başakşehir’in yardımcı antrenörü Pierre Webo maçtaki bir pozisyona itiraz etti.

Dördüncü hakemin uyarmasıyla ile birlikte maçın hakemi Pierre Webo’ya kırmızı kart gösterdi. Fakat maçın dördüncü hakemi Sebastian Coltescu, hakeme uyarı yaparken yardımcı antrenör Pierre Webo’ya ırkçı söylemlerde bulundu.

Önce Pierre Webo, sonra yedek kulübesinde oturan Medipol Başakşehir futbolcusu Demba Ba ve birçok oyuncu bu ırkçı söyleme karşı tepki gösterdiler.

Daha sonra Medipol Başakşehir teknik direktörü Okan Buruk, maruz kaldıkları ırkçı söylemler yüzünden takımını sahadan çekti ve soyunma temsilcimiz soyunma odasına gitti.

Temsilcimiz Medipol Başakşehir, Pierre Webo’ya yapılan ırkçı saldırı sebebiyle maça çıkmama kararı aldı. Öte yandan bu karara rakip takım PSG’de destek verdi ve onlarda soyunma odasının yolunu tuttular.

Maç Kaldığı Yerden Devam Edecek

Medipol Başakşehir yardımcı antrenörü Pierre Webo’nun ırkçı söyleme maruz kaldığı maç yarıda kaldı. Bu olay üzerine UEFA yetkilileri, iki takımın üst düzey yöneticileri ile birlikte acil bir görüşme gerçekleştirdi.

Daha sonra UEFA’dan yapılan açıklamaya göre yarıda kalan maçın ertesi gün yani 9 Aralık Çarşamba günü TSİ 20:55’te kaldığı yerden devam edeceği öğrenildi.

Ayrıca maçın hakem dörtlüsünün değiştirildiğini belirten UEFA yetkilileri, maça hakem Danny Makkelie’nin atandığını ve yardımcılıklarını da Mario Diks, Marcin Boniek ve Bartosz Frankowski’nin yapacağını bildirdi.

Destek Mesajları

Şampiyonlar Ligi H Grubu son maçı olan Paris Saint Germain – Medipol Başakşehir karşılaşmasında dördüncü hakem Sebastian Coltescu’nun Pierre Webo’ya karşı olan ırkçı söylemi geceye damga vurdu.

Bu ırkçı olayın ardından, başta Türkiye basınında ve daha sonra Dünya basınında bu olay adeta gündeme oturdu.

Türk basınında ve medyasında başta Türkiye Futbol Federasyo’nu ve Süper Lig takımlarının birçoğu bu olaya sessiz kalmayarak Pierre Webo’ya destek mesajları yayınladılar. Pierre Webo yalnız değildir mesajları tüm ırkçılık karşıtı düşünenlerden geldi.

Dünya basın ve medyasında da başta UEFA ve Fransız Spor Bakanlı’ğı ırkçılığa karşı tepki gösterdiler.