BAYERN MÜNİH DÜNYA’NIN ZİRVESİNDE

2020 FIFA Kulüpler Dünya Kupası finalinde Meksika temsilcisi Tigres’i 1-0 yenik eden Alman kadrosu Bayern Münih, şampiyon oldu. Katar’da düzenlenen 17. FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nın finalinde, UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu Bayern Münih ile Kuzey, Orta ABD ve Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF) Şampiyonlar Ligi’nin kazananı Tigres karşılaştı.

Jerome Boateng’in şahsi gerekçelerle, Thomas Müller’in ise yeni tip corona virüse (Covid-19) yakalanması sebebiyle kadroda yer alamadığı Bayern Münih, 59. dakikada Benjamin Pavard’ın attığı golle 1-0 galip geldi.

Bu sonuçla Bayern Münih, 2013 yılının arkasından ikinci kere FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nın sahibi oldu. Alman kadrosu; UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Süper Kupa, Almanya Süper Kupa, Bundesliga ve Almanya Kupası’nın arkasından bu turnuvadan da zaferle ayrılarak bir sezonu 6 kupayla kapattı.

KUPA TARİHİ

FIFA Kulüpler Dünya Kupası, altı konfederasyona bağlı şampiyonlar liglerinin şampiyonları içinde oynanan kıtalararası turnuvadır. Buna paralel olarak 1960 yılından beri düzenlenen, Güney ABD’daki Libertadores Kupası şampiyonu ve Avrupa’daki UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonunun içinde oynanan tek maçlı Kıtalararası Kupa devam etmekteydi.

2005 senesinde Kıtalararası Kupa ile FIFA Kulüpler Dünya Kupası, FIFA Kulüpler Dünya Kupası ismi altında birleştirildi. Turnuva, 2001 ile 2004 içinde başta International Sport and Leisure anlaşamaması ve muhtelif sebeplerden ötürü düzenlenmedi.

2005 Kulüpler Dünya Kupasıyla beraber her yıl düzenlendi ve Brezilya, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri ile Fas ev sahipliğini üstlendi. FIFA Dünya Kulüpler Kupası’nın itibari, futbol dünyasının değişik yerlerinde fazlaca değişik algılanıyor; Avrupa’nın çoğunda alaka çekmesine çalışırken, Brezilya ve Arjantin’de hararetli tartışmaların hedefi durumundadır.

FORMAT DEĞİŞİKLİĞİ

2018 senesine kadar, ortalama iki hafta devam eden ve tek maçlı eliminasyon sistemi uygulanan turnuvaya yılın AFC Şampiyonlar Ligi şampiyonu, Afrika Şampiyonlar Ligi şampiyonu, Kuzey ABD’da düzenlenen CONCACAF Şampiyonlar Ligi şampiyonu, Güney ABD’da düzenlenen Copa Libertadores, Okyanus kıtası organizasyonu OFC Şampiyonlar Ligi şampiyonu, UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu ve ev sahibin ülkenin mahalli lig şampiyonu olmak suretiyle yedi ekip katılmaktadır.

İlk turda OFC Şampiyonlar Ligi şampiyonu ile ev sahibinin mahalli lig şampiyonu Play-Off oynar ve kazanan çeyrek finale yükselir. Asya, Afrika ve Kuzey ABD şampiyonları doğrudan olarak çeyrek finale, Avrupa ve Güney ABD şampiyonları ise doğrudan yarı finalden katılır.

31 Mayıs ile 8 Haziran’daki 2022 Dünya Kupası Elemeleri ve 2021 UEFA Uluslar Ligi Finalleri’den sonrasında FIFA Kulüpler Dünya Kupası 17 Haziran ile 7 Temmuz içinde gerçekleştirecek ve turnuvanın genişletilmesi 2021 yılında gerçekleştirecek. Real Madrid, dört kere kupayı kazanarak en başarıya ulaşmış takımdır. Real Madrid, turnuvayı üst üste üç defa turnuvaya kazanarak, bunu başaran ilk ekip olmuştur.