Belarus’da Covid 19 Rahatlığı

2019 yılı sonunda Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü kısa sürede Çin’den tüm dünyaya yayıldı. Türkiye başta olmak üzere dünya ülkeleri corona virüsü ile mücadele ediyor ve dünyada hayat durma noktasına geldi. Her gün binlerce kişinin covid 19 sebebiyle hayatını kaybediyor ve virüsün yayılmasının önlenmesi için her türlü organizasyon ve etkinlikler iptal edildi.

Covid 19 ile mücadelede farklı bir yol izleyen Belarus önlem almadan spor etkinliklerini yapmaya devam ediyor. Dünyada ve Türkiye’de bütün lig maçları ertelenirken Belarus lig maçları oynanmaya devam ediyor ve Belarus lig maçları son günlerde en çok izlenen lig oldu.

Dünya Sağlık Örgütü Uyardı

Belarus’da 4 bin kişiye yakın covid 19 vakası var ve 42 kişi de hayatını kaybetti. Küresel salgına rağmen Belarus’da MMA Organizasyonu yapıldı. Seyircili olarak yapılan organizasyonda bazı izleyicilerin, hakemlerin maske takması fakat sporcuların maske takmaması dikkat çekti. Organizasyona az sayıda seyirci katılsa da sosyal mesafe kurallarına hiç uyulmaması dikkatlerden kaçmadı.

Covid 19’u pandemi yani küresel salgın ilan eden Dünya Sağlık Örgütü Belarus’u salgının yayılma hızı ve önlem alınması konusunda uyarmıştı.